Informacje
 • W Polsce może zabraknąć części drzew, na przykład sosen. I to już niedługo

  08-09-2019 13:04 Alarmujące doniesienia naukowców PAN
  Profesor Andrzej Jagodziński o polskich lasach Foto: Bas van Oorschot/flickr.com (CC BY 2.0) | Video: TVN24

  Jak pokazują najnowsze badania, postępujące zmiany klimatu wpływają negatywnie na stan zalesienia w Polsce. Jak zznaczają badacze z Polskiej Akademii Nauk, niebawem część drzew zacznie tracić swoje optimum klimatyczne w naszym regionie, a w konsekwencji znikać z polskich lasów.

  Według naukowców Polskiej Akademii Nauk zagrożone są cztery podstawowe gatunki: sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski oraz brzoza brodawkowata.

  - Obawiamy się, że w perspektywie najbliższych 50 lat te gatunki mogą stracić swój zasięg geograficzny w naszym regionie w wyniku globalnego ocieplenia i globalnych zmian klimatycznych - mówił w programie "Wstajesz i weekend" profesor Andrzej Jagodziński z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, jeden ze współautorów badania.

  Jak zauważył badacz, te zmiany będą nieść ze sobą ogromne konsekwencje.

  - Jeżeli wyobrazimy sobie, że te cztery gatunki zajmują 3/4 powierzchni leśnej w naszym kraju i w perspektywie najbliższych 50 lat nastąpi zasadnicze ich ustępowanie, to wówczas przemianom będą podlegały wszystkie ekosystemy, które one współtworzą. A zatem, w ślad za zanikaniem tychże gatunków czy zmniejszaniem powierzchni przez nie zajmowanych, będziemy mieli do czynienia z sytuacją zanikania gatunków powiązanych z tymi wymienionymi. Nastąpi znacząca przebudowa ekosystemów leśnych w naszej strefie klimatycznej. To bardzo poważne zagrożenie - powiedział.

  Leśnicy wspólnie z przyrodą

  Profesor stwierdził, że konieczne jest natychmiastowe działanie. Nie wiadomo jednak czy wszystkie konsekwencje zmian klimatu są jeszcze do załagodzenia. Dodał, że od wielu lat leśnicy przebudowują drzewostany w Polsce i dostrzegają ten problem. Na wielu siedliskach, gdzie dzisiaj występuje sosna czy świerk występuje zbyt żyzna gleba. Dlatego leśnicy wprowadzają tam gatunki drzew liściastych.

  - Oczywiście przyroda także działa sama, to znaczy pod drzewostanami sosnowymi czy świerkowymi pojawia się odnowienie naturalne gatunków drzew liściastych, a więc z jednej strony mamy działalność leśników wyprzedzająca ten proces i z drugiej strony działalność samej przyrody. W konsekwencji będziemy widzieć i już obserwujemy teraz znaczący wzrost udziału powierzchni lasów i drzewostanów, szczególnie w których dominują gatunki drzew liściastych - mówił Jagodziński.

  Specjalista wyjaśnił, że najczęściej podawaną przyczyną zanikania lasów są rosnąca globalna temperatura oraz przekształcenie siedlisk.

  - Nie dla wszystkich gatunków drzew, nowe warunki siedliskowe będą optymalne. Zatem te, które nie będą w stanie się dostosować, będą zmniejszały swój zasięg geograficzny, a te które będą w stanie wkroczyć w to miejsce, zasięg swój poszerzą - powiedział Jagodziński.

  Sieć powiązań

  Jak zauważył Jagodziński, w przyrodzie wszystkie gatunki są ze sobą powiązane.

  - Jeżeli przyjmiemy, że ustępuje bardzo ważny z punktu widzenia przyrodniczego i gospodarczego gatunek w Europie, na przykład to w ślad za tą zmianą będą podążały zmiany we wszystkich powiązaniach, jakie mają miejsce w ekosystemach leśnych. A zatem utrata jednego gatunku może się wiązać z utratą drugiego gatunku [...] Ginie siedlisko, ginie gatunek związany z tym siedliskiem. To bardzo poważne konsekwencje wielopłaszczyznowe i dzisiaj trudno przewidzieć skalę tychże konsekwencji - powiedział Jagodziński.

  Podjąć inicjatywę

  Profesor stwierdził, że należy przede wszystkim skupić się na redukcji przyczyny problemu - zwiększonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Tu mogą pomóc właśnie lasy.

  Jak piszą naukowcy, można zalesić ok. 2 mln hektarów najsłabszych gruntów oraz tereny górskie, zwłaszcza w obszarach zlewni najważniejszych rzek Polski. Dzięki temu - w ich ocenie zwiększyłoby się przy okazji bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

  Jak twierdzą, w ten sposób osiągnęlibyśmy lesistość na obszarze Polski ok. 11 mln ha i w praktyce zwiększylibyśmy potencjał magazynowania dwutlenku węgla w naszych lasach o co najmniej 10 procent. Proponowane 500 milionów dorodnych drzew pozwoliłyby podnieść lesistość Polski do poziomu ok. 35 procent.

  - Ta inicjatywa [...] może być wykorzystana zarówno przez polityków, jak i te osoby, które bezpośrednio zarządzają lasami i zadrzewieniami. Skala przekształceń w Polsce jest gigantyczna i ten stan jest rzeczywiście bardzo opłakany. Tutaj warto się skupić i na lasach, i na zadrzewieniach, aby wspomóc ochronę przyrody w skali całego naszego kraju - podsumował Jagodziński.

  Całej rozmowy z profesorem wysłuchasz tutaj:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ochrona lasów - pierwszy krok
  W związku z kryzysem klimatycznym powinno w Polsce ''wyjść'' zarządzenie o zakazie wycinki żywych świerków i sosen na Boże Narodzenie i zastąpienie ich sztucznymi drzewkami.Ludzie zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i na pewno tę decyzję zaakceptowaliby.Co roku po świętach duża ilość niewykorzystanych straconych świerków zalega place marketów.
  ~Lech /2019-09-10 17:41
 • Wszystko przez ocieplenie klimatu i obrońców kornika w puszczy
  Wszystko przez ocieplenie klimatu
  ~Nick /2019-09-10 10:40
 • Ale za to beda rosly kaktusy i agawy
  Mahonie i baobaby.....
  ~Heraldek /2019-09-09 15:20
 • Gdzie jest minister Szyszko, pytam się,
  trzeba wszystko wyciąć i będzie spokój
  ~ACS /2019-09-09 09:57
 • znikną sosny?
  A u mnie na działce te cholerne sosny już opanowały wszystkie najładniejsze miejsca,a potem,jak urosną zasłonią słońce i zrobi się ciemna działka.Jak u sąsiadów,którzy przychodzą do nas się opalać.
  ~Maria /2019-09-08 20:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...