Informacje

 • W Tatrach więcej wypadków, żaden nie był śmiertelny

  02-09-2017 20:54

  Ratownicy TOPR podsumowują minione wakacje

  W wakacje zwiększyła się liczba wypadków w górach

  Flickr (CC BY 2.0) / Jakub Jankiewicz

  W ciągu minionych wakacji ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego byli wzywani więcej razy, niż w tym samym czasie rok wcześniej. W lipcu i sierpniu nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku taternickiego.

  W ciągu minionych wakacji ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) byli wzywani 247 do działań ratowniczych w Tatrach. W stosunku do ubiegłorocznych wakacji to o 20 procent więcej.

  Jednak w lipcu i sierpniu nie doszło w tym rejonie do żadnego śmiertelnego wypadku. Podczas ubiegłorocznych wakacji w Tatrach zginęły cztery osoby, natomiast ratownicy interweniowali 76 razy przy użyciu  śmigłowca „Sokół”, dzięki któremu mogli bardzo szybko dotrzeć do trudno dostępnych zakątków gór i jednocześnie udzielić natychmiastowej pomocy.

  Turyści coraz lepiej przygotowani

  Zdaniem tatrzańskich ratowników, z roku na rok turyści poruszający się po tatrzańskich szlakach są bardziej odpowiedzialni.

  - Świadomość turystów, którzy chodzą po Tatrach zdecydowanie wzrasta. Posiadają coraz lepszy ekwipunek i są bardziej przygotowani kondycyjnie. Wybierają szlaki stosownie do swoich możliwości i panujących warunków atmosferycznych – zauważył ratownik TOPR Andrzej Marasek.

  W lipcu i sierpniu nie doszło w polskich Tatrach do ani jednego śmiertelnego wypadku taternickiego. Takich dobrych wakacji, jeżeli chodzi o tragiczne zdarzenia, nie było od wielu lat.

  Niestety pierwszego dnia września doszło do śmiertelnego wypadku w rejonie Grzędy pod Rysami. Na skutek upadku z dużej wysokości zginął 50-cio letni turysta ze Słowacji.
  Do najczęstszych przyczyn wypadków w Tatrach podczas wakacji ratownicy TOPR zaliczają potknięcia lub poślizgnięcia. Najczęściej kontuzjom wymagającym leczenia szpitalnego ulegają nogi i ręce.


  Groźne, nagłe zachorowania na szlaku

  Ratownicy górscy od kilku lat odnotowują zdecydowany wzrost nagłych zachorowań na górskich szlakach.
  - Coraz częściej dochodzi np. do ataków serca, zawałów, gwałtownych i niebezpiecznych skoków ciśnienia. W skrajnych przypadkach takie nagłe zachorowania w górach kończą się nawet śmiercią turysty – powiedział Marasek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Gorące i suche dni z początku maja zostały zastąpione przez pochmurne niebo i ul...

Tomasz Wasilewski

alt

Jeszcze w maju możliwe jest wyraźne ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Pogodę w Polsce kształtują dwa niże z południa. ...