Informacje
 • W Tatrach zginął turysta.
  Warunki w górach nadal są trudne

  21-05-2019 15:17 Ratownicy apelują o ostrożność
  Bezpieczeństwo w górach Foto: flickr/Kamil Porembiński (CC BY-SA 2.0) | Video: TVN24

  Pod północną ścianą Świnicy w Tatrach ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odnaleźli we wtorek ciało turysty. Według służb Tatrzańskiego Parku Narodowego, warunki w górach są trudne.

  Jak poinformował ratownik dyżurny TOPR Andrzej Mikler, ciało mężczyzny zostało przetransportowane na pokładzie śmigłowca do Zakopanego. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się i spadł z wysokości podczas wędrówki.

  Prawdopodobnie się zgubił

  Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR), Marcin Józefowicz, w rozmowie z reporterem TVN24 powiedział, że rano schronisko na Hali Gąsienicowej potwierdziło, że jeden z turystów nie wrócił na noc. Wcześniej ratownicy otrzymali zgłoszenie o nieruchomych światłach w pobliżu jednego ze szczytów.

  - Zaczęliśmy poszukiwania. Powiązaliśmy to z tymi światłami w rejonie Świnicy. No i rzeczywiście, podczas przelotu śmigłowcem okazało się, że pod ścianą leży ciało - relacjonował Józefowicz. Mówił też, że zostało przetransportowane do szpitala, a następnie przekazane policji.

  Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) informują, że powyżej górnej granicy lasu w dalszym ciągu panują warunki zimowe. - To jest regularna zima - dodał Józefowicz.

  - Śnieg jest ciężki, mokry i przepadający, co utrudnia poruszanie się. Trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ łatwo się na nim poślizgnąć. Wybierając się w wyższe partie Tatr, w dalszym ciągu wskazane jest posiadanie sprzętu zimowego, takiego jak raki i czekan - czytamy w komunikacie TPN.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...