Informacje

 • W Ustroniu Morskim utworzył się zalążek trąby wodnej

  21-08-2017 17:31

  Tuba została nagrana

  Tuba w pobliżu Ustronia Morskiego

  Aleksandra Katzig/Zachodniopomorscy Łowcy Burz

  Panujące w Polsce warunki atmosferyczne sprzyjają powstawaniu trąb powietrznych i wodnych. Jedna z nich prawie przyjęła w pełni rozwiniętą postać nad Bałtykiem w Ustroniu Morskim.

  Z plaży w Ustroniu Morskim (Pomorze Zachodnie, okolice Kołobrzegu) w poniedziałek około godziny 13.30 można było oglądać efektowne zjawisko. Tuż nad powierzchnią morza było bardzo blisko do utworzenia się trąby wodnej.

  W napływającym z północnego zachodu chłodnym powietrzu polarno-morskim występują idealne warunki do silnego wypiętrzania się chmur kłębiastych. Taka sytuacja ma miejsce na wschodzie i północy Polski - czyli również na Wybrzeżu.

  Jak powstała trąba?

  W pełni rozwiniętą trąbą wodną można nazwać zjawisko, kiedy lej dotknie powierzchni wody i zacznie wzburzać jej powierzchnię. W tym przypadku pod wypiętrzającymi się chmurami Cumulonimbus powstała tuba - czyli "zaczątek" trąby.

  Uformowanie się zjawiska było możliwe dzięki warunkom silnej chwiejności atmosfery, czyli w napływającym nad cieplejsze podłoże chłodnym powietrzu. W takich sytuacjach pod chmurami i w chmurach występują silne prądy wstępujące, będące jednymi z głównych czynników w procesie powstawania trąby.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...