Informacje
 • Walonowie, cenne kruszce i obserwacje nieba.
  Moc atrakcji w Szklarskiej Porębie

  10-02-2019 19:35 Warto tu przyjechać
  Sudeckie Bractwo Walońskie obchodzi dwudziestolecie istnienia Foto: tvnmeteo.pl | Video: tvnmeteo.pl

  W Szklarskiej Porębie można znaleźć wiele cennych kruszców. To także idealne miejsce do prowadzenia obserwacji astronomicznych i uprawiania narciarstwa. O bezpieczeństwo na stoku zadbają odpowiednie służby.

  W Szklarskiej Porębie działa Sudeckie Bractwo Walońskie. - Walonowie to dawni poszukiwacze kamieni szlachetnych, których w górach mamy naprawdę sporo - mówił jeden z członków bractwa. Organizacja stara się promować tradycje Walonów, a także cenne kruszce takie jak złoto, ametyst, kryształ górski oraz kwarc, których nie brakuje w Szklarskiej Porębie. Bractwo w tym roku obchodzi swoje dwudziestolecie istnienia.

  Idealne do prowadzenia obserwacji nieba

  W pobliżu Szklarskiej Poręby znajduje się jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce. - Ciemność jest potrzebna przyrodzie, ale najbardziej astronomom. Bez tego nie da się prowadzić obserwacji astronomicznych - tłumaczył Arkadiusz Lipin, członek Unii Izery. Jego zdaniem, światła, jakie generują wielkie aglomeracje przeszkadzają nie tylko w obserwacji nieba, ale też powodują nerwicę i inne schorzenia.

  Ważne jest bezpieczeństwo

  Szklarska Poręba to jednak przede wszystkim narciarski kurort. W zapewnianiu bezpieczeństwa na stoku udział bierze też polska policja. - Staramy się w myśl zasady "lepiej zapobiegać, niż leczyć" prowadzić zajęcia, które pokazują w jaki sposób bezpiecznie poruszać się po stokach - mówiła Beata Sosulska-Baran, sierżant sztabowy z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Policjanci starają się też pilnować mienie narciarzy oraz dbać o to, by nie zjeżdżali z wyznaczonych tras.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...