Informacje

 • Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy.
  Gwałtowne burze przeszły nad Polską

  05-06-2017 07:12

  Ponad 50 interwencji w samym Zabrzu

  Niedzielne drzewa łamały drzewa

  TVN24

  Służby energetyczne przywróciły dostawy prądu do wszystkich odbiorców w województwie śląskim. Po niedzielnych burzach i nawałnicach bez zasilania było ponad 6 tysięcy gospodarstw domowych. Strażacy interweniowali 134 razy – najczęściej w Zabrzu, gdzie wichura zrywała dachy i łamała drzewa.

  Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach w wyniku uszkodzeń sieci energetycznej bez dostaw energii pozostawało w sumie 6359 odbiorców w powiatach: bielskim, bieruńsko-lędzińskim, częstochowskim, rybnickim i tarnogórskim.

  Największe szkody wichura i deszcz wyrządziły w Zabrzu, gdzie połamane drzewa uszkodziły m.in. gazociąg i trakcję tramwajową.

   

   

  Skutki nawałnicy

  Najwięcej odbiorców nie miało prądu w powiecie zawierciańskim. Na Podbeskidziu i Żywiecczyźnie bez zasilania było w sumie blisko tysiąc gospodarstw, w dużych miastach aglomeracji katowickiej - od Sosnowca, przez Katowice i Gliwice, po Tarnowskie Góry - ponad 1,6 tys., w powiecie rybnickim ok. 400, a w powiecie częstochowskim ok. 420.

  W wielu przypadkach powodem były złamane gałęzie drzew, które zerwały linie energetyczne. W Bytomiu i Zabrzu uszkodzona została także sieć tramwajowa, co spowodowało utrudnienia w komunikacji.

  Zabrzańscy strażacy otrzymali po popołudniowej nawałnicy kilkadziesiąt zgłoszeń. Przy ul. Zamkowej spadający konar drzewa uszkodził gazociąg, z którego zaczął ulatniać się gaz. Strażacy i służby gazownicze przystąpiły do usunięcia awarii. Z pobliskiego domu ewakuowano siedem osób.

  Było też kilkanaście przypadków uszkodzenia samochodów przez złamane konary drzew, doszło do zerwania części dachów z kilku budynków.

  Zobacz zdjęcia internautów przesłane na Kontakt 24:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • nawałnica
  to za Puławy :D
  ~chris /2017-06-04 22:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Po kapryśnym lecie i mokrej jesieni czeka nas zmienna i śnieżna zima. Brytyjczyc...

Tomasz Wasilewski

alt

W weekend wszyscy odczuliśmy podmuch zimna z północy. Taką chłodną dla nas cyrku...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem układu wysokiego ciśnienia, tyl...