Informacje
 • "Wiatr może nas zdmuchnąć". Halny w Tatrach

  01-02-2019 17:10 W Tatrach wieje halny
  Domy bez prądu, wyciągi bez narciarzy. Halny szaleje Foto: TVN24 | Video:  

  W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. Wieje halny, którego prędkość przekracza 100 kilometrów na godzinę.

  To nie jest najlepszy czas na wycieczki w góry. W Tatrach rozszalał się halny. O godzinie 16 wiał z prędkością 112 kilometrów na godzinę.

  - Warunki są trudne, wieje silny wiatr, w lesie spadają gałęzie, spada śnieg, który wcześniej zalegał na gałęziach. Powyżej granicy lasu wiatr też przenosi śnieg i tworzą się zaspy - powiedział Tadeusz Rusek, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Silny wiatr gdzieś tam na grani może nas przemieścić, zdmuchnąć. To jest żywioł, nad którym nie panujemy - podkreślił.

  Porywisty wiatr

  W piątek wczesnym popołudniem media podały, że wiatr na Hali Gąsienicowej osiągnął nawet 131 kilometrów na godzinę. Nad górami utworzył się charakterystyczny wał.

  Turyści nie są zadowoleni z niesprzyjających warunków. Na Kasprowy Wierch, gdzie o godzinie 13 średnia prędkość wiatru sięgnęła 61 km/h, a porywy rozpędzały się do 108 km/h, nie kursuje kolejka górska. Stoją też wyciągi krzesełkowe w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym.

  Na południu kraju w rejonach podgórskich obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

  Nie tylko halny

  Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oceniło, że stopień zagrożenia lawinowego ma stopień drugi, w pięciostopniowej rosnącej skali. Według komunikatu na stronie TOPR, oznacza to, że pokrywa śnieżna w Tatrach jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Lawiny nie powinny schodzić samorzutnie, ale przez depozyty śniegu naniesionego przez wiatr w trakcie opadów lub nawianego z istniejącej pokrywy.

  Na szlakach występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Jeśli decydujemy się na wycieczkę, musimy liczyć się z tym, że poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy, szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych, szczególnie na ekspozycjach północnych i wschodnich.

  Wietrznie, ale cieplej

  Silny wiatr niesie jednak ocieplenie. W Zakopanem w nocy termometry pokazywały -9 stopni Celsjusza, przed południem temperatura wzrosła do 1 st. C. W weekend temperatura może sięgnąć nawet 9 st. C.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...