Informacje
 • Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami. Jedna osoba zginęła, kilka jest rannych

  13-03-2020 07:28 Wichury w Polsce
  Drzewo upada obok pieszego (Koszałka - Dom Handlowy Kartuzy) Foto: PAP/Adam Warżawa | Video: Koszałka - Dom Handlowy Kartuzy

  W czwartek nad Polską przeszły wichury. Wiatr łamał drzewa i niszczył samochody. Szczególnie niebezpiecznie było w północnych regionach kraju. Strażacy wyjeżdżali do interwencji ponad trzy tysiące razy, jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych. W szczytowym momencie prądu nie miało blisko 80 tysięcy odbiorców.

  Jak poinformował Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, 12 marca strażacy odnotowali 3235 interwencji związane z pogodą - silnym wiatrem i opadami deszczu.

  Najwięcej było ich w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i podlaskim.

  W wyniku silnego wiatru w szczytowym momencie bez prądu było około 77 tysięcy odbiorców. W piątkowy poranek dostaw prądu pozbawionych było 12 tysięcy odbiorców na terenie ośmiu województw.

  Tragiczny wypadek

  Jedna osoba nie żyje, a dwie zostały ranne po tym, jak drzewo spadło na samochód w Łyśniewie Sierakowickim (powiat kartuski) w województwie pomorskim - poinformowała Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Gdańsku. Do wypadku doszło o godzinie 12.30.

  Ranni

  Na terenie województwa zachodniopomorskiego poszkodowane zostały cztery osoby. Wszyscy doznali urazów, gdy spadły na nich połamane drzewa. Jedną z rannych jest kobieta w ciąży. Drzewo spadło na ciężarną 22-latkę we wsi Otok w pow. gryfickim. Jak powiedziała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Paulina Targaszewska, kobieta z urazem wielonarządowym została przetransportowana do szpitala. Poszkodowany w tej samej wsi został też 25-letni mężczyzna. Do szpitala trafił z urazem głowy i ręki.

  W Kamieniu Rymańskim drzewo spadło natomiast na około 20-letniego mężczyznę, który doznał urazu nogi i żeber, ma też potłuczone plecy. Został odwieziony do szpitala. Na obserwacji znalazł się także około 50-letni mężczyzna, który był w samochodzie, na który spadło połamane drzewo w Górzycy (pow. gryficki).

  W Kołobrzegu w wyniku silnego wiatru spadające drzewo uszkodziło pięć samochodów na parkingu przy ulicy Morawskiego.

  Wiało w woj. kujawsko-pomorskim

  Strażacy w regionie kujawsko-pomorskim ostatniej doby interweniowali 220 razy. Nikt nie został ranny - poinformował w piątek rano dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Do większości zdarzeń doszło od południa w piątek do północy.

  163 interwencje dotyczyły przewróconych i połamanych drzew, konarów i gałęzi, które głównie tarasowały drogi, chodniki i parkingi. Silny wiatr zerwał dachy i uszkodził 20 domów i dziewięć budynków gospodarczych.

  Najwięcej szkód silny wiatr spowodował w powiatach: grudziądzkim, bydgoskim, świeckim i toruńskim. - Wiatr uspokoił się po północy - powiedział dyżurny kujawsko-pomorskiej straży pożarnej.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  W Polsce w piątek nadal będzie silnie wiało. Wieje silny wiatr, którego prędkość w porywach może dochodzić nawet do ponad 80 kilometrów na godzinę. Szczególnie niebezpiecznie jest na zachodzie i południu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...