Informacje
 • Wiatr zrywa dachy, łamie drzewa i rani ludzi

  16-12-2011 21:21 Potężna wichura przeszła nad Małopolską, Opolszczyzną i Śląskiem
  Wiatr zrywa dachy, łamie drzewa i rani ludzi

  Wiatr wyrządził duże szkody

  Kontakt 24/www_GazetaCodzienna_pl,www_24opole_pl

  Troje rannych, zerwane i uszkodzone dachy, połamane drzewa oraz uszkodzone linie energetyczne - tak dotąd przedstawia się bilans wichury, która przeszła w piątek w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Prędkość wiatru przekraczała 110 km/h.

  Więcej przeczytasz w serwisie Kontakt 24

  Jarosław Wojtasik z katowickiej komendy wojewódzkiej straży pożarnej poinformował, że na południu województwa śląskiego strażacy interweniowali wieczorem ok. 130 razy. Najczęściej w rejonie Bielska-Białej, Pszczyny i na Śląsku Cieszyńskim.

  - W małopolskim powiecie Sucha Beskidzka wiatr zerwał lub uszkodził ok. 10 dachów - powiedział rzecznik tamtejszej straży pożarnej kpt. Łukasz Białończyk. Spadające elementy dachów zraniły dwie osoby, z których jedna trafiła do szpitala z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

  Śląsk Cieszyński: ranny, 60 interwencji

  Trzecim rannym był rowerzysta z Ustronia na Śląsku Cieszyńskim. Na mężczyznę spadł konar drzewa.  

  Na Śląsku Cieszyńskim miało miejsce blisko 60 interwencji strażackich. Wiatr zerwał tam m.in. dwa dachy na budynkach w Puńcowie i Ustroniu i uszkodził kilka innych.

  Ponadto, jak informuje "Gazeta Codzienna": "Na cieszyńskim rynku (woj. śląskie) wiatr przewrócił świąteczną choinkę. Strażacy reagują na zgłoszenia, ale, jak informuje Damian Legierski z cieszyńskiej straży pożarnej, sytuacja uspokaja się. Lokalnie występują także przerwy w dostawie prądu".

  Uszkodzone dachy w powiecie bielskim

  W powiecie bielskim natomiast wichura uszkodziła 10 dachów, m. in. w Szczyrku, Kozach i Jaworzu. Połamane drzewa przywaliły cztery samochody, w których znajdowali się ludzie, na szczęście nikomu nie stała się krzywda. 

  Na skutek iskrzenia zwartych przewodów energetycznych w lesie w Zabrzegu wybuchł pożar. Strażacy usuwali także wywrócone słupy energetyczne i telekomunikacyjne, a także przewrócone drzewa z dróg.

  Jak powiedziała Patrycja Pokrzywa z bielskiej straży pożarnej, najwięcej szkód wiatr wyrządził w gminach Kozy, Jaworze i Jasienica.

  W Opolskiem pożar i powalone drzewa

  "Strażacy gasili m.in. pożar wywołany zerwaną linią energetyczną, do którego doszło w Dąbrowie, w powiecie namysłowskim. W Kędzierzynie-Koźlu z kolei brali udział w zabezpieczaniu poszycia dachowego, którego fragment oderwał się pod wpływem wichury. Ponadto kilkadziesiąt razy w całym województwie służby interweniowały z powodu powalonych na jezdnię drzew. Jedno z nich przewróciło się na sieć trakcyjną w Przeczy, niedaleko Lewina Brzeskiego, jednak nie ma informacji o utrudnieniach w ruchu pociągów" - relacjonuje serwis 24opole.pl.

  - Łącznie mieliśmy już dzisiaj prawie 50 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Na szczęście nie ma informacji o osobach poszkodowanych - mówi mł. kpt. Łukasz Kantor z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynowania Ratownictwem w Opolu.

  Wiatr przyczynił się także do wypadku drogowego.

  - Około godziny 15 na obwodnicy Prudnika wiatr przewrócił przyczepę ciągniętą przez ciężarówkę. Nikomu nic się nie stało, ale leżącą w poprzek drogi przyczepę trzeba było podnieść. Przez ponad godzinę policjanci prowadzili ruch objazdem - mówi w rozmowie z serwisem 24opole.pl mł. asp. Piotr Pogoda, oficer prasowy prudnickiej policji. - Kolejne podobne zdarzenie miało miejsce w okolicy Starego Paczkowa - dodaje.

  Awarie za sprawą wichur

  W okolicach małopolskich Wadowic z kolei wiatr zniszczył m.in. konstrukcję dachu w hali maszynowej firmy Ponar. Wichura uszkodziła również blaszane pokrycie dachowe kamienicy.

  Jak poinformował Kazimierz Szypuła z energetycznej firmy Tauron Dystrybucja, w piątek po południu wciąż pojawiały się zgłoszenia o awariach. Energetycy sukcesywnie je usuwają. Wieczorem prąd nie docierał m.in. do Wapienicy, peryferyjnej dzielnicy Bielska-Białej, a także pobliskiego Międzyrzecza i Łazów, Spytkowic w rejonie Wadowic i Ciśca na Żywiecczyźnie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wiatr
  u nas w okolicach Nowego Sącza bardzo wieje mocno wiatr i czasami pradu przez to nie ma
  ~jackob /2011-12-16 19:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...