Informacje
 • Wiceminister zdrowia o koronawirusie: obywatele mogą czuć się bezpieczni

  25-02-2020 10:36 Waldemar Kraska gościem TVN24
  Czy w Polsce mamy potwierdzony przypadek koronawirusa? Foto: PAP/EPA | Video: TVN24

  - Do tej pory w Polsce nie stwierdzono obecności koronawirusa - opowiadał w TVN24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i zapewniał, że Polska jest przygotowana na jego nadejście.

  Fatalna sytuacja panuje we Włoszech, gdzie mamy europejskie ognisko koronawirusa. Wiceminister zdrowia zaznaczył, że przypadek włoski pokazuje, że "tam główną przyczyną był błąd ludzki, przegapienie pacjenta zero".

  - Dość długo trwało znalezienie tego pacjenta. My chcemy tego uniknąć, dlatego wprowadzamy także dodatkowo jeszcze pomiar temperatury na lotniskach. Będzie dotyczył wszystkich, którzy wracają z Chin i Włoch. Chcemy skoncentrować się na tych dwóch kierunkach, żeby pomiar był miarodajny - powiedział Kraska.

  Kraska podkreślił, że we Włoszech pomiary temperatury również były wykonywane, jednak monitorowano nie pasażerów z krajów z zakażeniami, ale wszystkich i to mogło być przyczyną przeoczenia. Jak dodał, jeśli na lotnisku pojawi się osoba wzbudzająca podejrzenie, to zajmą się nią służby medyczne. Trafi albo na oddział zakaźny, albo znajdzie się pod obserwacją służb sanitarnych.

  Czy w Polsce mamy koronawirusa?

  Kraska potwierdził, że jak dotąd w Polsce nie pojawił się przypadek koronawirusa.

  - Wszystkie próbki, które zostały przebadane w dwóch miejscach, czyli w zakładzie higieny i szpitalu zakaźnym, nie stwierdziły obecności koronawirusa - powiedział.

  Jak stwierdził wiceminister, MZ od początku było przygotowane na potwierdzenie koronawirusa na terenie kraju i nie wyklucza, że taki przypadek się pojawi.

  Co z osobami, które z Włoch przyjadą samochodem

  Co z sytuacją, kiedy z Włoch wrócą osoby, które nie podróżowały samolotem?

  Wiceminister poinformował, że w poniedziałek wysłano SMS-y do Polaków we Włoszech z instrukcją, co robić po powrocie do Polski. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów zakażenia koronawirusem, MZ prosi o kontakt telefoniczny. Należy się także zgłosić do stacji sanitarnej lub oddziału zakaźnego w szpitalu.

  - Te dwie drogi są jak najbardziej adekwatne - zapewnił.

  Co zrobić, gdy zaniepokoi nas nasz stan zdrowia

  Zdarza się, że do lekarzy trafiają pacjenci, którzy są zaniepokojeni swoim stanem, ale są odsyłani z kwitkiem.

  - My w tej chwili wykonujemy testy osobom, które po badaniu lekarskim mają prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. Teraz zajmują się tym dwa laboratoria, ale w ciągu kilkudziesięciu godzin uruchomimy sześć kolejnych - powiedział Kraska. Testy dotyczą tych pacjentów, których stan wzbudza niepokój lekarza.

  Kraska zaapelował, by samokontrolować się i w przypadku objawów pseudogrypowych kontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

  Czy naprawdę jesteśmy gotowi?

  Zapytany o to, co zrobiono, by przygotować się na przypadki zakażeń w Polsce, Kraska odpowiedział, że "gotowość oddziałów zakaźnych jest na wysokim szczeblu aktywności".

  - Same procedury tu nie wystarczą, potrzebna jest czujność całej służby zdrowia - powiedział. Dodał, że czasem warto zatrzymać pacjenta wzbudzającego wątpliwości niż przeoczyć niebezpieczeństwo.

  Minister zaznaczył też, że po rozmowach z premierem Mateuszem Morawieckim jest pewien, że w rezerwie znajdą się pieniądze na walkę z koronawirusem.

  - Obywatele mogą czuć się bezpieczni - podkreślił.

  Jak chronić się przed koronawirusem?

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • baju baju będziemy ...... w raju
  Wiceminister zdrowia o koronawirusie: obywatele mogą czuć się bezpieczni......mamy przygotowane smsy z instrukcjami dla chorego suwerena ......właśnie.....podpisane przez Prezydenta
  ~nero21 /2020-02-25 16:24
 • Obszar przygraniczny z Czechami
  w naszym obszarze pracuje mnóstwo kierowców , tysiące tirów, które jada najczęściej na włochy, lub przez włochy. Nikt ich nie sprawdza, nikt nie bada, szefowie każą jechać , bo kasa musi się kręcić. Oby potem spali z czystymi sumieniami, jak nam przywiozą chorego tirowca , który siłą rzeczy wróci do domu i zarazi pół miasta.
  ~Realista /2020-02-25 14:53
 • POMOCY
  Wraca z Włoch z czerwonej strefy, koniec delegacji powrót do Kraju, chce ustrzec Rodaków i prosi o pomoc gdzie się zgłosić w celu przebadania ???
  I nawet prosi o prywatne badanie - i co słyszy - obserwuj się w domu!!!
  ~Irytacja /2020-02-25 14:29
 • Nie rozumiem tego spokoju
  Po wysłuchaniu jestem bardziej zaniepokojony, bo wygląda na to, że jak zwykle "Jakoś to będzie" w Polsce. Co się stanie gdy pacjent 0 przyleci z Japonii lub Korei? lub dotrze tu w jaki kolwiek inny sposób? Mówienie o błędzie ludzkim we Włoszech jest nadużyciem, gdyż z dużą dozą prawdopodobieństwa wirus w Polsce jest, tylko nikt go jeszcze nie wykrył.
  ~Zaniepojony /2020-02-25 14:05
 • błąd ludzki
  Pan minister: We Włoszech, popełniono błąd ludzki...
  aż dźwięczy w uszach: my nadludzie, takich błędów nie popełniamy!
  ~baba /2020-02-25 13:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...