Informacje
 • Widzisz mdlejącego, reaguj.
  Groźna dla życia spiekota

  26-06-2019 10:15 ABC podczas upałów
  Jak rozpoznać udar cieplny? Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  W upały szczególnie powinniśmy dbać o swoje zdrowie. Jest kilka koronnych zasad, do których powinniśmy się zastosować.

  W trakcie upałów, kiedy temperatura sięga 36 stopni Celsjusza, najlepiej ograniczać swoją obecność na zewnątrz.

  - Przede wszystkim musimy unikać ekspozycji na słońce. Starajmy się, aby w miarę możliwości nie wychodzić. Jeżeli już musimy wyjść, przede wszystkim stosujmy ochronę na głowę, korzystajmy z filtrów (przeciw szkodliwym promieniom słonecznym - red.) - mówił na antenie TVN24 w programie "Wstajesz i wiesz" ratownik medyczny Rafał Trykoszko. Jak doradzał, przy takich upałach należy wypijać od trzech do czterech litrów wody. Odradzane jest picie słodkich napojów, które mają właściwości moczopędne. - Schładzajmy się, korzystajmy z kurtyn wodnych i klimatyzowanych pomieszczeń. Unikajmy nadmiernego wysiłku fizycznego - dodał.

  >>> SPRAWDŹ, GDZIE UPAŁ BĘDZIE NAJWIĘKSZY. OSTRZEŻENIA IMGW

  Ratownik zaleca, by spożywać lekkostrawne posiłki oraz jeść owoce i warzywa. Kiedy widzimy, że ktoś źle się czuje, taką osobę należy poprosić, aby przeszła do pomieszczenia klimatyzowanego lub tam, gdzie można schować się przed słońcem.

  - Pozbądźmy się dodatkowych ubrań, rozluźnijmy kołnierzyk, dajmy tej osobie coś do picia, ale nie zimnego - opowiadał Trykoszko. Podanie bardzo zimnego napoju może wywołać szok termiczny.

  - Jeżeli osoba jest przytomna i zasłabła, to musimy położyć ją na płasko, unieść nogi do góry - tak jak w przypadku omdlenia - oraz starać się odizolować od promieni słonecznych - opowiadał Trykoszko. Co, jeśli taka osoba jest nieprzytomna? Ratownik radzi, aby jak najszybciej wezwać pomoc i do jej przybycia sprawdzać podstawowe czynności życiowe. - Jeżeli mamy możliwość, możemy zrobić zimne okłady na czoło, kark, pachwiny, pod pachy. To pomaga ochłodzić organizm, bo krew, która krąży, się schładza - radził.

  Jak rozpoznać udar cieplny?

  - Pierwsze objawy to na pewno bóle głowy, nudności, wymioty, dreszcze. Później następują drgawki, skurcze mięśni, a nawet utrata przytomności. Jeśli jesteśmy świadkiem takiej sytuacji, sprawdźmy podstawowe funkcje życiowe i wezwijmy pomoc - mówił gość TVN24.

  Ratownik podkreślił, że małe dzieci w sytuacji udaru reagują płaczem.

  - Musimy zwrócić uwagę na skórę i temperaturę. Jeśli przekracza ona 39-40 stopni Celsjusza, to możemy podejrzewać, że doszło do udaru - tłumaczył Trykoszko. Zaznaczył, że objawy będą podobne, jak u dorosłych i najczęściej będzie to blada sucha skóra.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju niżu Theo znad Rosji i związanego z nim frontu atm...