Informacje
 • Wielki test polskich satelitów. Na żywo także w Internecie!

  18-11-2011 12:34 Badacze wypuszczą do stratosfery balony
  Wielki test polskich satelitów. Na żywo także w Internecie!

  Tego typu widok rotoczy się przed balonami

  copernicus-project.org

  Astronomowie z Polskiej Akademii Nauk wypuścili w niebo balony, które mają jeden cel - stratosfery. - Szykuje się prawdziwe widowisko - zapowiadał w rozmowie z TVN Meteo Grzegorz Woźniak z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Aby uczestniczyć mogli w tym wszyscy zainteresowani, organizatorzy przygotowali transmisję w Internecie.

  - Wypuszczenie balonów stratosferycznych będzie testem stacji naziemnej przeprowadzonym w ramach projektu BRITE-PL - mówiłł Grzegorz Woźniak.

  BRITE-PL powstaje we współpracy badaczy z Polski, Austrii i Kanady. Zakłada, że w latach 2010-2012 powstaną w Polsce pierwsze naukowe satelity, których zadaniem będzie badanie najjaśniejszych gwiazd Drogi Mlecznej. Lem i Heweliusz - bo tak będą się nazywać - na orbicie powinny się znaleźć do marca 2013 roku.

  Wzniosą się wysoko

  BRITE-PL to projekt ambitny. W jego ramach balony z małymi stacjami badawczymi miały osiągnąć wysokość stratosfery, a więc 30-40 km.

  - Do balonów podczepione zostaną gondole z kamerami, dzięki którym otrzymamy obraz wideo. Będziemy transmitować go na miejscu, a także w internecie - mówił Woźniak.

  - Nie zabraknie i czujników GPS. To one pozwolą nam śledzić trasę balonów i namierzyć je, kiedy już spadną na Ziemię - dodawał.

  Wielki test

  Jednak najważniejszym, co da się uzyskać dzięki wysłaniu balonów do stratosfery, jest możliwość sprawdzenia, czy wszystkie sygnały komunikacyjne działają jak należy, nim zostaną wysłane w kosmos.

  Poszerzy się także wiedza naukowców z zakresu elektroniki i komunikacji radiowej, a także poznają warunki, w jakich znajdą się balony. A te są ekstremalne.

  Balon najpierw przedziera się przez grubą warstwę chmur, potem zmaga się z temperaturą rzędu -70 st. Celsjusza, a później, kiedy przemierzy już 90 proc. atmosfery, znajdzie się w miejscu, w którym pęknie.

  Jego szczątki zaczynają spadać na Ziemię. Najpierw poruszają się w absolutnej ciszy, w przestrzeni zupełnie wolnej od jakichkolwiek gazów. Dopiero po 10 km, kiedy ciśnienie atmosferyczne zaczyna wzrastać, otwiera się spadochron przymocowany do gondoli balonu. Po 20 minutach resztki uderzają w Ziemię.

  Warto to zobaczyć

  Choć wydarzenie jest adresowane głównie do miłośników astronomii, warto wziąć w nim udział. Niecodziennie mamy okazję przyjrzeć się Ziemi z takiej perspektywy. A przy tym uczestniczyć w ważnych dla rozwoju polskiej nauki chwilach.

  Start balonów można było obserwować w sobotę 19 listopada od godziny 11.00 w Warszawie przy ulicy Bartyckiej 18. Badacze przewidywali, że gondole balonów spadną na ziemię ok. godz. 13.30.

  Do godz. 14.00 powinny zostać odnalezione przez członków ekip poszukiwawczych, które wyruszą ok. 11.15 i do których dołączyć mógł każdy.

  Relację z imprezy znajdziesz w portalach TVN Meteo i tvnwarszawa.pl. Zapraszamy!

   

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • I dużo szumu i porażka , jak zwykle :)
  Zawracanie kijem Wisły !
  ~MOTYL /2011-11-19 12:51
 • lecimy!!
  Dziękuję za link do strony.
  ~sputnik7 /2011-11-18 16:41
 • po co?
  " To jest po prostu test przed wysłaniem właściwych satelitów. Już dawno było o tym wiadomo. Ale jak zwykle są i tacy, którzy lubią komentować nie mając pojęcia o temacie"

  Po co wysylac satelity ?
  ~leming /2011-11-18 16:27
 • po to
  Gdybyś użył mózgu lemingu, to nie zadawałbyś takich pytań.
  ~xxx /2011-11-18 15:25
 • Każdy pyta - po co?
  To jest po prostu test przed wysłaniem właściwych satelitów. Już dawno było o tym wiadomo. Ale jak zwykle są i tacy, którzy lubią komentować nie mając pojęcia o temacie.
  ~mmm3 /2011-11-18 15:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ niżu Victoria z rejonu Isla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...