Informacje
 • Wilki grasują w Małopolsce. Zagryzły już 340 zwierząt hodowlanych

  14-11-2012 14:50 Straty spowodowane przez te drapieżniki wycenia się na 140 tys. zł
  Wilki grasują w Małopolsce. Zagryzły już 340 zwierząt hodowlanych

  Wili zagryzają małopolskie zwierzęta hodowlane

  Shutterstock

  Aż 340 zwierząt hodowlanych, głównie owiec, zagryzły w tym roku żyjące na terenie Małopolski wilki. Straty, za którymi stoją te dzikie drapieżniki, oszacowano na 140 tysięcy złotych. Dotąd z budżetu państwa wypłacono poszkodowanym hodowcom 30,5 tys. zł rekompensaty.

  W tym roku w Małopolsce wilki zagryzły ponad 340 zwierząt hodowlanych, głównie owiec. Straty, jakie spowodowały drapieżniki, oszacowano na prawie 140 tys. złotych, jak poinformowała Sylwia Słowińska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ).

  Atakowały też krowy i byki

  W Małopolsce do ataków wilków na zwierzęta hodowlane, przede wszystkim na owce, dochodziło najczęściej na Podhalu, gdzie sezon pasterski trwa od maja do pierwszych śniegów. Najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano w nadleśnictwie Nowy Targ. Oprócz owiec wilki atakowały też krowy i byki.

  Rekompensuje budżet państwa

  Szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione, także wilki, sa rekompensowane przez budżet państwa, którego pośrednikiem jest RDOŚ. Do 14 listopada wypłacono hodowcom już 30,5 tys. zł, co stanowi 22 proc. oszacowanej sumy wszystkich poniesionych strat. RDOŚ uspokaja, że kolejne odszkodowania zostaną wypłacone do końca roku.

  - Żeby móc wypłacić resztę odszkodowań, złożyliśmy o uzyskanie rezerwy celowej budżetu państwa na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione. Obecnie czekamy na pieniądze, a po uzyskaniu rezerwy celowej, odszkodowania zostaną niezwłocznie wypłacone poszkodowanym - powiedziała Słowińska.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • gospodarka rabunkowa
  Po pierwsze, Obserwator, skoro już pouczasz kogoś, racz sam stosować poprawną polszczyznę(spowrotem) :)))

  Po drugie.Wilk to zwierzę, które ogromnie szanuję, od stuleci jest naturalnym elementem naszych lasów, ekosystemu, klimatu.Nasza krajowa populacja wilka środkowoeuropejskiego swoją unikatowością na skalę kontynentu sprawia, że ten gatunek jest dla mnie sybolem polskości, tak jak żubr, jak tur, którego nie ma bo go wybito nie tak dawno temu(!).Obawiam się zresztą, że wilka czeka to samo a przyszłe pokolenia będą o nim mogły jedynie w Panu Tadeuszu czy na Wikipedii czytać.Te zwierzęta to niejako pamiątka po zamierzchłych średniowiecznych czasach kiedy to nasi przodkowie raczyli się jego widokiem, trofeum czy futrem bez problemu bo lasy pokrywały ogromną część kraju a panowanie Króla Lasu miało się zupełnie nieźle.Tylko, że dziś Król Europejskich Lasów nie przystaje do realiów bo ludzi za dużo, za duże są ich potrzeby, postawa zbyt roszczeniowa.
  A może wzorem Amerykańskich kretynów znieśmy ochronę, wybijmy wszystko-oni od momentu zniesienia ochrony wytłukli już u siebie ilość sztuk równą całej naszej krajowej populacji.

  Drapieżnik włązi w szkodę i będzie to robił, to nieuniknione, więc o co pretensje?Ani ludzie nie wycofają się z obrzeży obszarów ich bytowania ani wilk nie schowa się wgłąb lasu bo faktycznie będzie wolał zjeść kotleta podanego do stołu niż kanapkę, za którą musi się nieźle poganiać po lesie i ryzykować życiem.Niech Państwo płaci odszkodowania i dalej chroni wilka.

  Po któreś już z rzędu-na doniesienia o tak gigantycznych szkodach w inwentarzu radzę brać poprawkę i, jak ktoś mądrze w pierwszym komentarzu napisał, zabrać się za kłusujące wiejskie burki+chciwych gumofilców wietrzących łatwą kasę.

  Nasza szlachta przesypuje się w piachu jak na to patrzy, wypieramy symbole polskości.
  ~Klimkosia /2012-12-19 20:27
 • arek
  bardzo lubie wilki i unoszą mnie opowieści o nich
  ~arko20 /2012-11-23 15:58
 • @Yogi
  Po prostu przerażasz swoją bezmyślnością, egoizmem i krótkowzrocznośćą!
  ~XXX /2012-11-23 12:46
 • Po co nam wilki
  A niby n co nam w Polsce wilki. Do "naturalnej" selekcji stad hodowlanych? Niech sobie żyją na Syberii, albo na Alasce. Na obszarach gdzie ich nie ma, jakoś nie doszło do klęski ekologicznej.
  ~Yogi /2012-11-23 07:43
 • jezyk polski
  "Jak zabiera się im się miejsce do polowania ""Jednak bez natury i ludzi nie będzie"- CZEGO NIE BEDZIE ?"" jachty"
  ~Dorita - Ty pitheckanthropusie dodam erectusie , jak skonczysz szkole podstawowa -daj znac .Kupie Ci wspanialy prezent .Inaczej ojciec literatury i pismiennictwa polskiego M.Rej po przeczytaniu Twojego postu .wejdzie spowrotem do mogily ...
  ~obserwator /2012-11-22 23:39
 • Obserwator
  omg dziki !to nie problem w porównaniu do wilka
  ~Obserwator /2012-11-15 23:27
 • Też coś muszą jeść
  Jak zabiera się im się miejsce do polowania i brak naturalnej zwierzyny łownej, którą wilki się żywią to wiadomo, że o konflikt nie trudno. Jest po prostu za dużo ludzi na ziemi i to szkodzi naturze. Najgorszym szkodnikiem jest człowiek, który dla swojej pazerności i chęci jak najszybszego wzbogacenia niszczy ziemię.
  Jednak bez natury i ludzi nie będzie, nie pomogą pełne konta i np. chaty i jachty, bo wtedy już nic nie będzie.
  ~Dorita /2012-11-15 13:14
 • jak grasują
  jak grasują, wilki są u siebie a my jesteśmy ich gośćmi
  ~pawlooo /2012-11-15 07:26
 • Ochrona ochrona ale trzode trzeba chronic.
  Problem z dzikami jest jeszcze wiekszy bo dotarly juz do miast i zywia sie w smietnikach. Kiedy wilki zawitaja do miast???
  ~Wojtek /2012-11-15 05:55
 • Ech ludzie, myślcie trochę - widać długie godziny przed kompem naprawdę szkodzą
  Wilki to bardzo inteligentne zwierzęta - ci z forum poniżej mogą tylko pomarzyć o takiej mądrości:) Piszą dewastacji środowiska a chcieliby stawiać ogrodzenia, które powstrzymałyby wilki - powiem tylko, że ładny płotek w klasycznym stylu, idealnie wpisujący się w krajobraz, w tym przypadku akurat nie wystarczy. Łowiska mają ograniczoną pojemność - gdy zaczyna brakować pokarmu wilk idzie na łatwiznę i bierze to co ma pod nosem. W warunkach naturalnych większe watahy nie miałyby prawa bytu - samoregulacja zagęszczenie, się wie:) Nie ma ofiar to nie ma drapieżników.
  ~mani_ok /2012-11-15 00:00
 • OGRODZENIA!!!! Nie obrażajcie ludzkiej inteligencji!!!!
  OGRODZENIA!!!! Nie obrażajcie ludzkiej inteligencji!!!! Ogradzać dobrze pastwiska i od wilków się odczepić! Dosyć dewastacji środowiska naturalnego i niszczenia łańcuchów pokarmowych w ekosystemach!
  ~ada /2012-11-14 22:11
 • Może to chupacabra
  a nie wilki.
  ~Bzik /2012-11-14 20:59
 • Śmierdzi wymuszaniem odszkodowań?
  Wilki nawet jeśli mają dość pożywienia w środowisku naturalnym atakują zwierzęta hodowlane ucząc młode polowania. Bydło i owce są wolniejsze od dzikich zwierząt i zamknięte na ograniczonej przestrzeni lub wiązane na pastwiskach. Jeśli pracujesz "w odpowiednim miejscu" to powinieneś się na tym znać "fachowcu"
  ~miki /2012-11-14 20:58
 • też mi to śmierdzi wymuszaniem odszkodowań
  wilki atakują zwierzęta hodowlane tylko jeśli nie mają jedzenia w swoim naturalnym środowisku, bo inaczej nie są chętne do kontaktów w ludźmi. Powiedzmy, że pracuję w odpowiednim miejscu zajmującym się właśnie wypłatom takim odszkodowań i wiem sporo na ten temat.
  ~sart /2012-11-14 19:32
 • To nietypowe zachowanie wilkow.
  Przyczyn trzeba szukac nie tylko u tych zwierzat.
  Mam m. in. podejrzenie po przeczytaniu informacji -"Szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione, także wilki, sa rekompensowane przez budżet państwa", ze te owce, krowy i byki nie koniecznie mogly pasc ofiara sfory wilkow.
  ~Kaskada /2012-11-14 18:41
 • artykul sponsorowany przez mysliwych
  Artykul sponsorowany przez mysliwych ktorzy chca wiekszych limitow odstrzalu
  ~euroszczur /2012-11-14 18:35
 • Grasant w prawie.
  I słusznie, niech grasują ! Wilczą naturą jest być grasantem :))
  ~rami /2012-11-14 18:27
 • Coś jeść muszą
  Zostawcie im sarny, jelenie, zające, stada zwierząt hodowlanych chronić elektryvznym pastuchem, albo fladrami i ataków wilków nie będzie.
  ~elo /2012-11-14 18:21
 • Wilki
  Ile jest w Polsce wilków, a ile zwierząt hodowlanych. Zważ Waćpan proporcyje.
  ~zoolog /2012-11-14 17:26
 • Wara od wilkow!
  Psy pasterskie (bez lancuchow!!!!) i elektryczny pastuch zamiast tych odszkodowan
  ~haw /2012-11-14 17:19
 • Do "ito"
  Mieszkam w lesie. A Ty? Jakbyś się czuł w mojej sytuacji?
  ~Anka /2012-11-14 17:08
 • Wilki musza być pod ścisłą ochroną
  Byle tylko komuś nie przyszło do głowy, żeby teraz odstrzelić wilki, których populację od 30 lat z wielkim trudem i średnim sukcesem udaje się w Polsce odnowić. Te kwoty odszkodowań to niewiele w zestawieniu z faktem, że np. we Francji i Niemczech wilków już wcale nie ma. Kiedy 15 lat temu pojawił się jeden wilk w Wogezach to była większa sensacja niż puma, guziec i krokodyle w Polsce.
  ~jacek /2012-11-14 16:24
 • W Polsce jest ok. 400 wolno żyjących wilków. I Polska stała się właśnie jedynym
  miejscem na ziemi, gdzie wilk atakuje buhaja- wszędzie indziej omijają dorosłe byki jak zarazę- nadzieja na jedzenie niewielka, szanse na zostanie ciężko pokiereszowanym ogromne. Po pierwsze- niech gospodarze wezmą uczciwie psy na łańcuchy (o zamknięciu ich w ogrodzeniach nie śmiem nawet wspominać) a ilość ataków spadnie o trzy czwarte. Niech zniknie nadzieja na odzkodowanie a ataków będzie jeden- dwa w roku.
  ~ito /2012-11-14 15:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...