Informacje

 • Wilki na Podkarpaciu z głodu nie zginą. Na jednego przypada aż 20 jeleni

  09-04-2013 16:27

  Po inwentaryzacji dokładnie wiadomo, ile jest zwierząt w tym regionie

  Wilki na Podkarpaciu z głodu nie zginą. Na jednego przypada aż 20 jeleni

  Na 500 wilków przypada ponad 10 tys. jeleni

  Shutterstock

  Podkarpackie lasy to prawdziwy raj dla wilków - na 500 osobników przypada tam ponad 10 tysięcy jeleni. Po zakończonej właśnie inwentaryzacji zwierząt okazało się także, że w tym regionie od zeszłego roku ubyło żubrów, a przybyło bobrów.

  - Lasy podkarpackie to jedna z najważniejszych krajowych ostoi dzikiej zwierzyny. Nigdzie poza Podkarpaciem nie występuje tak pełna gama wielkich drapieżników, a także największych roślinożerców - powiedział we wtorek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. W regionie zakończyła się doroczna inwentaryzacja zwierząt.

  Mniej żubrów, tyle samo lisów

  Jak wykazała inwentaryzacja, w lasach Podkarpacia żyje m.in. 260 żubrów, tyle samo rysi, 150 niedźwiedzi, 10100 jeleni, 500 wilków i 8,8 tys. bobrów, 160 żbików. Mniejsza liczebność żubrów (w ubiegłym roku było ich 280) wynika m.in. z eliminacji chorego na gruźlicę stada w dolinie Sanu. Na tym samym poziomie utrzymała się natomiast liczebność lisów. Jest to 10,3 tys.

  Dziewięć tysięcy dzików

  Z przeprowadzonego przez leśników spisu wynika też, że w lasach Podkarpacia bytuje m.in. 37,2 tys. saren, 9 tys. dzików oraz 200 łosi. Dzików w ciągu ostatniego roku przybyło o tysiąc sztuk, a łosi o 10 osobników.

  Szybko przybywa bobrów

  Dość licznie na Podkarpaciu występują mniejsze drapieżniki: kuny - 5,6 tys., borsuki - 2,5 tys. i tchórze - 2,9 tys. Doliczono się też 19,7 tys. bażantów. To o prawie dwa tysiące więcej niż przed rokiem. Natomiast kuropatw żyje 9,3 tys. Szybko przybywa bobrów. W 2004 r. było ich 2,1 tys., trzy lata temu 5,3 tys., w ubiegłym roku - 8,3 tys., a obecnie już - 8,8 tys.

  Tyle zwierząt sporo kosztuje

  - Wysoka liczebność dzikiej zwierzyny świadczy o dobrym stanie naszych lasów, ale podnosi koszty upraw leśnych i rolnych. Gromadzące się w duże chmary jelenie potrafią zniszczyć nawet zabezpieczone specjalnymi preparatami pędy sadzonek - zauważył Marszałek.
  W tym roku nadleśnictwa na Podkarpaciu wydadzą ok. 4 mln zł na zabezpieczenie sadzonek przed zgryzaniem przez jeleniowate, trzy lata temu było to 3 mln zł.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • LICZBY
  Metody liczenia zwierzyny są wszędzie takie same. A jeśli chcesz wiedzieć jak liczy się zwierzynę zamów książkę o tematyce łowieckiej i tam powinno być.
  ~DZIK /2013-07-13 13:50
 • liczby
  kosmiczne liczby.260 rysi?500 wilków? czyli prawie całe polski populacje tych drapieżników...A może by tak podac sposób liczenia? Leśnicy....
  ~ornipodlasie /2013-04-09 18:13
 • Ile?
  A może są prowadzone statystyki ile zwierząt ubito?
  ~Lupus /2013-04-09 16:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....