Informacje
 • Wilki podchodzą pod Łódź

  26-03-2019 12:15 Blisko 30 osobników zamieszkuje łódzkie lasy
  Wilki pojawiły się w lasach łódzkiej dyrekcji LP Foto: Lasy Państwowe | Video: Nadleśnictwo Piotrków, Lasy Państwowe

  Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zamieszkały wilki. Szacuje się, że zadomowiło się tam co najmniej 30 osobników.

  Coraz więcej sygnałów o odkryciu wilczych tropów w Polsce zgłaszają leśnicy. To oznacza, że w lasach centralnej Polski zamieszkują trzy, a nawet cztery stałe watahy wilków. W zeszłym roku, dwie z nich, wyprowadziły swoje młode. Pojedyncze osobniki mogą okresowo pojawiać się w większości łódzkich lasów w poszukiwaniu nowych terenów.

  Trudno ustalić ich liczbę

  Liczbę wilków trudno precyzyjnie ustalić, z uwagi na to, że łatwo je pomylić z błąkającymi się psami. Jednak pierwsze sygnały o znalezieniu wilczych śladów zaczęły się pojawiać już kilka lat temu. Na celowniku były głównie pojedyncze osobniki lub ślady „dużego psa”.

  W centralnej Polsce jest niewiele rozległych lasów, w których wilki mogą spokojnie żyć. Dlatego rejony te były dotychczas tylko białą plamą na wilczej mapie. Wreszcie ich obecność w łódzkich lasach

  wywołała zarówno zaniepokojenie, jak i u niektórych mieszkańców - ekscytację. Wilki objęły obszary zaliczane do tzw. korytarzy ekologicznych, czyli ciągi lasów wzdłuż dolin rzecznych: Pilicy, Rawki czy Warty, południową i wschodnią część województwa łódzkiego i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi.

  Coraz więcej wilków

  Wilki od blisko kilkunastu lat dynamicznie zwiększają swoją liczebność. Nie tylko wróciły na tereny zajmowane przez nie po drugiej wojnie światowej, kiedy ich populacja w Polsce była najliczniejsza, ale pojawiają się również tam, gdzie od dawna ich nie było. Obecnie według Głównego Urzędu Statystycznego populacja wilka przekroczyła 2 tysiące osobników.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski napłynie powietrze z Afryki i za kilka dni może być u nas aż 27 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Leonore znad Rosji....