Informacje
 • Wiosną wyruszą w głąb Puszczy Augustowskiej. Powstaje nowe żubrze stado

  08-02-2018 21:37 Na razie jest ich czwórka
  Żubr Wojtek świetnie czuł się w Budach Foto: Marek Węgrzynowicz, Nadleśnictwo Augustów | Video: Joanna Ewa Sawicka/Agroturystyka Przysiole

  Cztery żubry z Puszczy Boreckiej przewieziono do zagrody adaptacyjnej w Puszczy Augustowskiej, gdzie będzie tworzone nowe stado. Niedługo mają dotrzeć tam kolejne osobniki.

  W ostatnich dniach do Puszczy Augustowskiej (województwo podlaskie) trafiły trzy młode samice i samiec. Za kilka dni dołączą do nich kolejne cztery żubry - poinformowały w czwartek Lasy Państwowe.

  Na razie zwierzęta znajdują się w zagrodzie adaptacyjnej, ale wczesną wiosną mają zostać wypuszczone na wolność. - Docelowo stado ma liczyć około 50 zwierząt - podały Lasy Państwowe. Zagroda ma około dwa hektary powierzchni i jest położona w samym centrum Puszczy Augustowskiej. Zwierzęta mają tam dostęp do pokarmu i wody.

  Minimum pięć tygodni w zagrodzie

  Jak poinformowała Joanna Jadeszko z Nadleśnictwa Augustów, żubry spędzą tam minimum pięć tygodni. Po tym czasie eksperci ocenią, czy są gotowe, by żyć na wolności. Jadeszko dodała, że przybyłe do puszczy żubry są dzikie i żyły wcześniej na wolności w Puszczy Boreckiej.

  Nadleśnictwo Augustów przygotowało dla nich dziewięć hektarów pól żerowych. Przez najbliższe trzy lata obszar zostanie powiększony o kolejne 30 hektarów. To teren, gdzie zwierzęta będą miały przygotowane pożywienie - świeżą trawę lub siano, a także wodopoje.

   

  Większy zasięg występowania żubrów

  Utworzenie stada żubrów w Puszczy Augustowskiej to jeden z elementów programu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe". Koszt programu to 40 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z Funduszu Leśnego.

  Leśnicy tłumaczą, że tworzenie "niewielkich populacji" żubrów ma ograniczać rozprzestrzenianie się chorób tych zwierząt. Dodają również, że zwiększy się dzięki temu zasięg występowania żubrów w Polsce.

  Na terenie pobliskiego Nadleśnictwa Pomorze żyją trzy inne, dzikie żubry. - Są to starsze osobniki, samce, które na pewno nie dołączą do nowego stada. Takie żubry żyją samotnie - powiedziała Jadeszko.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @zdelegalizować myślistwo przeczytałeś cały artykuł? Dobrze robią!
  To jest właśnie ochrona gatunków i fauny. Jest jasno napisane, będą przez pięć tygodni żyły w zagrodzie i ocenią czy są w stanie same wyżyć. To żadna zbrodnia i nic co napisałeś/aś nie ma związku z rzeczywistością. Nikt tego nie robi od tak.
  ~Nick /2018-02-09 22:32
 • re:
  to jest zbrodnia przeciw przyrodzie dlatego że:
  -żubry nie mają w lesie jedzenia, żeby przeżyły trzeba je dokarmiać
  -stado będzie regularnie trzebione przez myśliwych dla zabawy naukowców którzy robią na zarządzaniu ich genetyką kariery
  -naukowcy wyznaczają bardzo młody wiek do odstrzalu żubrów bo w polskich warunkach stada mogą być wyłącznie małe
  -wprowadzanie żubrów do środowiska w sytuacji gdy nie mogą żyć samodzielnie jest nieetyczne
  zdelegalizować myślistwo /2018-02-08 21:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...