Informacje

 • Woda za ciepła dla ryb. "Sytuacja zaczyna być katastrofalna"

  09-08-2018 20:23

  Dorsze przenoszą się na głębsze wody Bałtyku

  Padają kolejne rekordy ciepła Foto: qimono/Pixabay (CC0) | Video: Fakty po południu

  Wysoka temperatura wody w Bałtyku jest powodem ucieczki dorszy na głębokie wody. W jeziorach rybom brakuje tlenu, są zagrożone śnięciem – powiedział ichtiolog Sławomir Połomski.

  Nad Bałtykiem w sezonie letnim przy temperaturze powietrza sięgającej 30 stopni Celsjusza, temperatura wody w morzu wynosiła z reguły zaledwie 11-12 stopni. W tym roku jest inaczej. Jak mówiła TVN24 fizyk atmosfery Joanna Remiszewska-Michalak, "pomiary temperatury Bałtyku pokazują, że Bałtyk jest prawie tak ciepły, jak Morze Śródziemne".

  Dorsze uciekają na głębokie wody

  Podobne obserwacje ma ichtiolog Sławomir Połomski z Polskiego Związku Wędkarskiego w Koszalinie, który podkreślił, że tegoroczna sytuacja, gdy przy upale bałtycka woda ma ponad 20 stopni Celsjusza, to "rzadkość”.

  - Gdy taki stan utrzymuje się, tak jak obecnie, przez kilka miesięcy, zimnolubny dorsz bałtycki ucieka na głębokie wody – zauważył.

  Poinformował, że wędkarze z regionu koszalińskiego donoszą o braku dorszy na płytkich wodach Bałtyku. - Ryby zimnolubne przeniosły się na głębokości rzędu 50-60 metrów - powiedział.

  Zagrożenie dla fauny jezior

  Także woda w jeziorach jest niejednokrotnie za ciepła dla ryb, którym brakuje tlenu i zagrożone są śnięciem. Zdaniem eksperta, "sytuacja zaczyna być katastrofalna". - Dwa dni temu na jeziorze Trzesiecko pod Szczecinkiem, gdzie wykonywałem badania, przy dnie woda miała aż 17 stopni Celsjusza. Sytuacja zaczyna się pogarszać na tyle, że może stanowić zagrożenie dla fauny, dla ichtiofauny szczególnie – tłumaczył Połomski.

  Jak stwierdził, gdy przy dnie jest kilkanaście stopni Celsjusza, zachodzą tam procesy chemiczne, które powodują zabieranie tlenu.

  Ciepła woda

  Według danych IMGW, temperatura wody w Bałtyku w czwartek wyniosła: 23,8 stopni Celsjusza w Pucku, 23,2 st. Celsjusza w Gdyni, Władysławowie i Międzyzdrojach, 22,8 st. na Helu, 22,7 st. w Świnoujściu, 21,6 st. w Kołobrzegu i 20,6 st. w Ustce.

  Temperatura wody w wielu jeziorach przekroczyła 24 stopnie Celsjusza.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • I co?
  W wodach Morza Śródziemnego nie ma ryb? Byc może zmienią się gatunki ryb - śledź czy dorsz odpłyną, ale pojawią się nowe gatunki, takie jak w Morzu Śródziemnym
  rafael_remza /2018-08-10 14:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Zimne powietrze z Arktyki i Rosji będzie często napływać do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy. ...