Informacje
 • Wpadłeś pod lód? Uratuj się sam

  18-02-2012 10:37 Wyższe temperatury, większe niebezpieczeństwo na lodzie

  Akcje ratowania na lodzie

  TVN24

  Od piątku w Polsce jest coraz cieplej. Temperatura sięga kilku kresek powyżej zera. Zamarznięte zbiorniki wodne zaczynają topnieć, a to stwarza niebezpieczeństwo dla wędkarzy łowiących spod lodu czy nieostrożnych dzieci. Jakie mamy szanse na ratunek, gdy zarwie się pod nami lód i jak wygląda akcja ratownicza, sprawdzał prezenter TVN24, Marcin Żebrowski.

  Wzrost temperatury to wzrost niebezpieczeństwa na lodowej tafli. Woda zaczyna odmarzać na brzegach, czyli tam, gdzie gromadzi sie najwięcej amatorów ślizgawek.

  Uważać powinni też wędkarze. W miejscu, w którym łowią dłuższy czas, lód może zacząć się stapiać, co grozi wpadnięciem do wody.

  Jak wyjsć z wody

  Gdy wpadniemy do wody przede wszystkim zachowajmy spokój. Postarajmy się równomiernie rozłożyć ciężar ciała.  Jeśli mamy ze sobą jakieś ostre narzędzie, wbijmy je w lód i użyjmy ich jako haka. Następnie użyjmy całej siły, by wejść z powrotem na stabilny lód. Gdy jest to niemożliwe, czekajmy na pomoc.

  CZYTAJ WIĘCEJ W PORADNIKU WOPR

  Rescue team

  W Polsce nieroztropnych łyżwiarzy i wędkarzy ratuje Państwowa Straż Pożarna. Od pewnego czasu dysponuje nowoczesnym katamaranem woda-lód, skonstruowanym przez Marcina Siwka, którym można dojechać do poszkodowanego w każdych warunkach atmosferycznych.

  A jak to działa na świecie?

  Ratuj się sam

  W Szwecji, znanej z zamiłowania do sportów zimowych, patrole wyruszają na zamarznięte zbiorniki i rzeki z początkiem zimy. Dodatkowo każdy kto chce wejść na lód, musi przejść specjalne szkolenie. Obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, które kończą się egzaminem. Podczas sprawdzianu, kursant przymusowo ląduje w wodzie i musi o własnych siłach wydostać się w bezpieczne miejsce.

  Takie przeszkolenie przechodzą nawet małe dzieci. Dzięki temu w ciągu kilku minut są w stanie wyjść z wody, przebrać się i bezpiecznie wrócić do domu.

  Marcin Żebrowski podpatrywał jak z lodem radzą sobie 8-letni Antek i 12-letnia Hania, kursanci szwedzkiego szkolenia ratunkowego:

  Coraz cieniej

  Odwilż trwa dopiero od dwóch dni, ale ponieważ dodatnie temperatury utrzymają się w najbliższym czasie, na lodzie będzie coraz niebezpieczniej.

  - Ponieważ silne mrozy utrzymywały się długo, lód będzie topnieć stopniowo. Myślę, że aktualnie grubość pokrywy lodowej wynosi maksymalnie 50 cm, ale nie oznacza to, że możemy bezmyślnie wchodzić na jezioro czy staw - mówi Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

  I dodaje: - Najcieńsza warstwa będzie zalegać na zbiornikach Polski północno-zachodniej, gdzie było i jest najcieplej, najgrubsza w Polsce północno-wschodniej, gdzie nadal nawet w najcieplejszym momencie dnia temperatura jest ujemna.

  Wszystkich miłośników łowienia spod lodu i białego szaleństwa prosimy o rozwagę i ostrożność.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Odpowiedź dla DopuszczalnyNick
  To nie słuchowisko radiowe, odpowiedź masz na wizji. Kolce lodowe, suche ubranie na zmianę, coś wypornościowego (np.: plecak w którym masz suche ubranie) bo może nie umiesz pływać i kask na łepetynę bo jak walniesz w lód to ci się zwoje wyprostują. Wszystko - powodzenia.
  ~RVQ /2012-02-20 10:55
 • Lód
  Czy ten 8 latek i 12 latka byli zabezpieczani żeby wpaść do zimnej wody Nie okupią tego zapaleniem płuc?
  ~nowa12 /2012-02-18 19:07
 • hhehe
  oglodajcie ;;;;bear gryls na diskawery to sie dowiecie jak pprzetrawc!
  ~debek1235 /2012-02-18 16:11
 • Nie jestem do tego przekonana
  Kto nosi ze sobą kask, linę, gwoździe? Ja nie ale ja nie chodzę po lodzie, jeszcze mi nie odbija jak niektórym. Jak ktoś wpadnie do wody to jak ma zachować spokój jak np. nie umie pływać? I tu jest pies pogrzebany. A np. jak ma być spokojnym i czekać na pomoc jak już ledwo dycha, zimno, trzęsie sie?
  ~kaktus /2012-02-18 14:13
 • Coz kto lazi po lodzie do tego przy plusowych temperaturach ten popelnia swiadome
  samobojstwo. Za akcje ratunkowa powinein zapalcic + wysoka kare za zajecie ekipy ratowniczej, ktora mogla byc poterzwebna dla ratowania ztycia normalnego czlowieka a nie zajmowania sie zamobojca
  ~Kris /2012-02-18 13:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...