Informacje

 • "Wszystko zaczęło pływać".
  Podtopienia po gwałtownych burzach

  07-05-2017 10:05

  Zobacz relacje Reporterów 24

  Załamanie pogody w Polsce

  TVN24

  W sobotę przeszły gwałtowne burze nad Polską. Towarzyszyły im intensywne ulewy deszczu oraz gradobicie. Najtrudniejsza sytuacja była w Małopolsce. Małe miejscowości nie były przygotowane na tak duże opady. W Tuchowie woda zalała ulice oraz budynki. Mieszkańcy musieli uciekać z budynków.

  W sobotę w wielu regionach pojawiło się słońce, jednak po południu pogoda zaczęła się gwałtownie zmieniać. W centrum, na wschodzie i południu kraju tworzyły się burze, z których lokalnie padał grad.

  - To jest notorycznie, gdy tylko jest większa woda to jesteśmy zalewani - mówiła na antenie TVN24 mieszkanka jednej z miejscowości.

  Do wielu interwencji musieli wyjeżdżać strażacy na Mazowszu i w Małopolsce.

  - Przyszła nagle burza i grad wielkości gołębich jaj. Momentalnie z gór wszystkich spłynęła woda ze świeżą ziemią. Osuwiska się robią - tłumaczy mieszkaniec Dąbrówki Tuchowskiej.

  - Woda przybywała. Jak uciekałyśmy, to była prawie do kolan, a za chwilę momentalnie tak przybrała, że nie dało rady się nawet wycofać. Wszystko zaczęło pływać - relacjonowała kobieta z Tuchowa.

   

  Tuchów i Dąbrówka Tucholska pod wodą

  W Tuchowie jednostajne i bardzo intensywne opady spowodowały lokalne podtopienia. Jak informują strażacy, obecnie sytuacja jest opanowana a strażacy zakończyli już swoje działania.

  Wysoka woda spowodowała liczne straty materialne. Doszło do podtopień piwnic, sklepów, parkingów oraz budynków mieszkalnych. Na budynkach widoczne są ślady poziomu wody.

  W miejscowości Dąbrówka Tuchowska sytuacja była również niebezpieczna. Lokalna rzeka zalała liczne posesje. 
  Strażacy wyjeżdżali 46 razy do akcji ratowniczych.

  Miejscami było aż biało

  Na Kontakt 24 dostaliśmy także zdjęcia z różnych stron Polski. Kule lodu spadły między innymi w Woli Kosnowej (woj. małopolskie), Kazimierzu Dolnym (woj. lubelskie) i Jaśle (woj. podkarpackie)

  "W Kazimierzu Dolnym właśnie skończyła się ulewa i padał grad" - napisał przed godz. 16 jeden z Reporterów 24 - piotrekk16.

  W Woli Kosnowej w gminie Łącko od lodowych kul zrobiło się aż biało, co widać na nagraniu przesłanym przez użytkownika o nicku PWieclaw.

  U Was też spadł grad? Czekamy na Wasze zdjęcia i filmy. Wysyłajcie je na Kontakt 24.

  Liczne interwencje

  Burze i intensywne opady deszczu sprawiły, że strażacy mają ręce pełne roboty. W Głoskowie (woj. mazowieckie) straż musiała wypompować wodę ze szkoły. - W wyniku intensywnych opadów deszczu, woda wdarła się do szkolnej kotłowni - poinformował po godzinie 19.30 kpt. Tomasz Biernacki, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży pożarnej w Garwolinie.

  Zalane ulice

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z różnych stron Polski. Jeden z pasażerów pociągu nagrał podniesiony stan wody na trasie kolejowej Nowy Sącz - Tarnów (woj. małopolskie). Z kolei Nowy Sącz, jak informuje jeden z Reporterów 24, "zamienił się w Wenecję". Woda, jak widzimy na zdjęciu przesłanym do redakcji, zalała tam ulice.

  Zobacz materiały, które otrzymujemy od Reporterów 24:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Grzmię
  Wielokrotnie na różnych portalach, przy okazji różnych dokonań pis-u padało pytanie: "Panie Boże, widzisz to i nie grzmisz?" No to właśnie zagrzmiał.
  Marginata60 /2017-05-07 10:45
 • zmienić koryto rzeki!
  ".. bo ta droga w ogóle nie jest wyprofilowana, rzeka tu nie powinna być". Ja pytam się kto zezwolił na budowę rzeki w tym miejscu. Pewnie jeszcze ci z PO.
  ~Dyndulanski /2017-05-07 08:25
 • Niesamowite zjawisko.
  Zrozumiałbym gdyby na Saharze, ale w Polsce grad i do tego oberwanie chmury. Kóniec świata jak szybko klimat się zmienia
  ~Dyndulanski /2017-05-07 08:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...