Informacje
 • Z nadejściem lata w Tatry wróciła zima. Miejscami kilka centymetrów śniegu

  24-06-2018 09:18 Trudne warunki na szlakach
  Śnieg spadł w Tatrach Foto: Pięć Stawów/ Facebook | Video: Pięć Stawów, Grzegorz Gaik

  W sobotę zabieliły się tatrzańskie szczyty i szlaki. Pokryte cienką warstwą śniegu są rejony leżące powyżej 1500 metrów nad poziomem morza. Tatrzański Park Narodowy ostrzega - warunki do uprawiania turystyki są trudne.

  Za nami pierwsze dni lata - dość chłodne, biorąc pod uwagę upały, którymi raczyła nas wiosna. W Tatrach temperatura spadła na tyle, że w góry powróciła zima.

  Turyści, którzy ruszyli w sobotę rano na tatrzańskie szlaki, mogli się poczuć zdezorientowani. Ścieżki pokryły się cienką warstwą śniegu. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w sobotę o godzinie 6 rano w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz na Kasprowym Wierchu leżały 4 centymetry śniegu, a na Hali Gąsienicowej 2 centymetry.

  Warunki turystyczne są trudne

  Przed trudnymi warunkami na szlakach przestrzega w komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy. "Powyżej 1500 m n.p.m. szlaki mogą być oblodzone i pokryte cienką warstwą śniegu". W niektórych miejscach zalega jeszcze śnieg pozostały po zimie.

  "Powyżej górnej granicy lasu na szlakach w Tatrach Wysokich po północnej stronie grani, w żlebach i w kotłach są płaty twardego śniegu. Dotyczy to szlaku na Rysy, na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Żlebu Kulczyńskiego oraz szlaku na Zawrat i na Kozią Przełęcz od strony Hali Gąsienicowej". TPN zaznacza, że w tych regionach konieczne jest posiadanie sprzętu zimowego - raków i czekana.

  Niebawem powróci lato?

  Na niżej położonych obszarach, gdzie padał deszcz, szlaki są błotniste i śliskie. TPN podkreśla również, że stany wód w potokach są podniesione, wobec czego ścieżki mogą być miejscami podtopione.

  W najbliższych dniach synoptycy przewidują ocieplenie. Od połowy tygodnia temperatura w całym kraju ma przekraczać już 20 stopni Celsjusza, miejscami dochodząc do 27 stopni.
   


   

   
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Wyż Jurgen nieustannie kształtuje pogodę w naszym kraju....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...