Informacje

 • Zachód słońca jak przez różowe okulary

  07-07-2018 20:30

  Zdjęcia reporterów 24

  Na jedno z podwórek w Skierniewicach spadła lodowa kula Foto: Dariusz K., Kontakt 24 | Video: Marcin Czuba

  Intensywnie różowe stało się w piątek niebo nad głowami mieszkańców Chorzowa. Ten widok zachwycił Reportera 24, który sięgnął po aparat, a zdjęcia wysłał na Kontakt 24.

  Niecodzienny kolor nieba mogli podziwiać mieszkańcy Chorzowa w dzielnicy Batory. Różowa łuna pojawiła się nad miastem w piątek o godzinie 21. To ciekawe zjawisko uchwycił na zdjęciach Reporter 24 o nicku Darekpolskachorzów. Niebo przybierało kolory od lekko pomarańczowego aż do intensywnego różu.

  Romantyczna kolorystyka

  Efekt ten wywołały rozproszone promienie słoneczne, padające pod niewielkim kątem do powierzchni ziemi. Dlatego też krótsze fale niebieskie i fioletowe nie docierają do oka obserwatora patrzącego w kierunku słońca. Największą długość mają fale czerwone i to właśnie je widzimy podczas zachodu słońca. Dodatkowo promienie słońca są rozpraszane przez chmury i inne pyły zawieszone w powietrzu. Różowa barwa świadczy o tym, że powietrze jest suche, a prawdopodobieństwo opadów deszczu niewielkie.

  Zwiastun dobrej pogody

  Według ludowych wierzeń wieczorne niebo prognozowało pogodę na następny dzień. Czerwony kolor obiecywał pogodny dzień, jasnoróżowe niebo świadczyło o suchym powietrzu, czyli o małym prawdopodobieństwie opadów deszczu. Kolor ciemnoczerwony był zwiastunem dużej wilgotności powietrza, czyli dużego prawdopodobieństwa deszczu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...