Informacje
 • Zalania, silny wiatr, biało od gradu.
  Wasze pogodowe relacje

  29-06-2020 21:59 Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Wiatr częściowo zerwał banner reklamowy w Krakowie Foto: Kontakt 24 | Video: Kontakt 24/Jarek

  Nad Polską w poniedziałek przemieszczały się burze. W Józefowie na Mazowszu doszło do pożaru budynku po uderzeniu pioruna. Nad Warszawą przeszła ulewa, a w innych częściach kraju padał grad. Materiały pokazujące gwałtowną pogodę otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  Pogoda w Polsce jest niebezpieczna. Przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na terenie kilku województw obowiązują alarmy trzeciego - najwyższego stopnia.

  Do osób przebywających na najbardziej zagrożonych terenach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert.

  >>> GDZIE JEST BURZA?

  Ponad dwa tysiące interwencji w całej Polsce

  W związku z usuwaniem skutków związanych z gwałtowną pogodą, do godziny 21 Państwowa Straż Pożarna odnotowała w całym kraju 2318 tysiąca interwencji - przekazał w poniedziałek wieczorem rzecznik komendanta głównego PSP starszy kapitan Krzysztof Batorski.

  Jak przekazał Batorski, najwięcej w województwie mazowieckim (811), małopolskim (344) i podkarpackim (281).

  Zalane piwnice, powalone drzewa

  Małopolska straż interweniowała 344 razy. Najwięcej, bo aż 60 razy strażacy wyjeżdżali w powiecie krakowskim. Ponad 30 zgłoszeń dotyczyło z kolei powiatów: wielickiego, limanowskiego i chrzanowskiego. Problemy wystąpiły również w powiatach: miechowskim, dąbrowskim i tarnowskim.

  Odnotowano głównie typowe skutki ulew, czyli zalane piwnice i podtopienia. Z kolei połamane, powalone drzewa w niektórych miejscach utrudniały ruch. W kilku przypadkach doszło do uszkodzenia dachów. Do takiej sytuacji doszło na przykład w miejscowości Podłęże w gminie Niepołomice, w której grad uszkodził dachy.

  Jak wyjaśnił dyżurny straży, w wyniku tych zdarzeń nikt nie został poszkodowany.

  Uszkodzone budynki, drzewo przewróciło się na samochód

  W województwie lubelskim do usuwania skutków burz strażacy wyjeżdżali 165 razy. Interwencje dotyczyły głównie usuwania drzew i konarów połamanych przez wichurę oraz pompowania wody z zalanych i podtopionych posesji - poinformowała straż pożarna.

  - 77 interwencji dotyczyło połamanych drzew i konarów, a 76 wypompowywania wody. Uszkodzonych zostało pięć budynków, trzy mieszkalne i dwa gospodarcze. Miały uszkodzone dachy bądź elewacje. Nie było potrzeby ewakuacji ludzi, zniszczenia nie są poważne - powiedział rzecznik lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP starszy aspirant Tomasz Stachyra.

  Strażacy pracowali też przy sześciu uszkodzonych liniach energetycznych. Jedno drzewo przewróciło się na samochód. Najczęściej interweniowano w powiatach: ryckim - 42, lubelskim - 30, lubartowskim - 11 oraz włodawskim i kraśnickim - po 10.

  - Napływają jeszcze wezwania, ale już są pojedyncze - dodał Stachyra.

  Uszkodzone dachy w Świętokrzyskiem

  Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP w Kielcach poinformował w poniedziałek wieczorem, że do tej pory na terenie woj. kieleckiego odnotowano 73 interwencje. W 45 przypadkach dotyczyły usuwania powalonych konarów drzew, a w 19 wypompowywania wody z zalanych obiektów. Strażacy interweniowali też przy dziewięciu uszkodzonych dachach (trzy na budynkach mieszkalnych i sześć na gospodarczych).

  - Zdarzenia objęły właściwie teren całego województwa, ale najwięcej interwencji mieliśmy w powiatach: buskim, kieleckim, starachowickim i opatowskim - podkreślił strażak. Dodał, że ulewny deszcz spowodował też zalanie dróg, przeważnie powiatowych. - Ale dzięki pracy strażaków wszelkie zagrożenia były na bieżąco likwidowane - zapewnił.

  Budynek zapalił się po uderzeniu pioruna

  W Józefowie (woj. mazowieckie) doszło do pożaru poddasza czteropiętrowego budynku po tym, jak w blok uderzył piorun - powiedział Kierzkowski. Dodał, że nie ma osób poszkodowanych.

  Jak przekazał rzecznik komendanta mazowieckiego PSP, do zdarzenia doszło przy ul. Polnej. - W czteropiętrowy budynek uderzył piorun w wyniku czego doszło do pożaru - powiedział. Wskazał, że pożar jest ukryty między więźbą dachową a dachem. Jak zaznaczył, nie rozprzestrzenia się. 

  Kierzkowski dodał również, że nie ma osób poszkodowanych. - Na miejscu pracuje 11 zastępów straży pożarnej - dodał.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNWARSZAWA.PL

  Ulewa w Warszawie

  Ogromna ulewa po południu przeszła nad Warszawą. Rzecznik komendanta mazowieckiego PSP przekazał, że zalane zostały między innymi pomieszczenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Środowiska. Uspokoił przy tym, że sytuacja jest opanowana. - Nie mamy też osób rannych - dodał.

  Jak poinformował kapitan Wojciech Kapczyński z warszawskiej straży pożarnej, najwięcej zgłoszeń dotyczy Mokotowa, Woli, Śródmieścia i Żoliborza. Dodał, że strażacy cały czas otrzymują kolejne sygnały, a interwencje dotyczą głównie zalanych ulic, piwnic i garaży podziemnych.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O BURZY W STOLICY NA TVNWARSZAWA.PL

  Zerwany baner, grad

  W Krakowie wiał silny wiatr. Na nagraniu z ulicy Konopnickiej widać, jak w jego wyniku z jednego z budynków oderwał się częściowo duży baner reklamowy.

  Dostajemy też zdjęcia z opadów gradu z innych regionów Polski. Miejscami spadło go tak dużo, że krajobrazy zaczęły przypominać zimowe.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...