Informacje
 • Zalania, silny wiatr, biało od gradu.
  Wasze pogodowe relacje

  29-06-2020 21:59 Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Wiatr częściowo zerwał banner reklamowy w Krakowie Foto: Kontakt 24 | Video: Kontakt 24/Jarek

  Nad Polską w poniedziałek przemieszczały się burze. W Józefowie na Mazowszu doszło do pożaru budynku po uderzeniu pioruna. Nad Warszawą przeszła ulewa, a w innych częściach kraju padał grad. Materiały pokazujące gwałtowną pogodę otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  Pogoda w Polsce jest niebezpieczna. Przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na terenie kilku województw obowiązują alarmy trzeciego - najwyższego stopnia.

  Do osób przebywających na najbardziej zagrożonych terenach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert.

  >>> GDZIE JEST BURZA?

  Ponad dwa tysiące interwencji w całej Polsce

  W związku z usuwaniem skutków związanych z gwałtowną pogodą, do godziny 21 Państwowa Straż Pożarna odnotowała w całym kraju 2318 tysiąca interwencji - przekazał w poniedziałek wieczorem rzecznik komendanta głównego PSP starszy kapitan Krzysztof Batorski.

  Jak przekazał Batorski, najwięcej w województwie mazowieckim (811), małopolskim (344) i podkarpackim (281).

  Zalane piwnice, powalone drzewa

  Małopolska straż interweniowała 344 razy. Najwięcej, bo aż 60 razy strażacy wyjeżdżali w powiecie krakowskim. Ponad 30 zgłoszeń dotyczyło z kolei powiatów: wielickiego, limanowskiego i chrzanowskiego. Problemy wystąpiły również w powiatach: miechowskim, dąbrowskim i tarnowskim.

  Odnotowano głównie typowe skutki ulew, czyli zalane piwnice i podtopienia. Z kolei połamane, powalone drzewa w niektórych miejscach utrudniały ruch. W kilku przypadkach doszło do uszkodzenia dachów. Do takiej sytuacji doszło na przykład w miejscowości Podłęże w gminie Niepołomice, w której grad uszkodził dachy.

  Jak wyjaśnił dyżurny straży, w wyniku tych zdarzeń nikt nie został poszkodowany.

  Uszkodzone budynki, drzewo przewróciło się na samochód

  W województwie lubelskim do usuwania skutków burz strażacy wyjeżdżali 165 razy. Interwencje dotyczyły głównie usuwania drzew i konarów połamanych przez wichurę oraz pompowania wody z zalanych i podtopionych posesji - poinformowała straż pożarna.

  - 77 interwencji dotyczyło połamanych drzew i konarów, a 76 wypompowywania wody. Uszkodzonych zostało pięć budynków, trzy mieszkalne i dwa gospodarcze. Miały uszkodzone dachy bądź elewacje. Nie było potrzeby ewakuacji ludzi, zniszczenia nie są poważne - powiedział rzecznik lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP starszy aspirant Tomasz Stachyra.

  Strażacy pracowali też przy sześciu uszkodzonych liniach energetycznych. Jedno drzewo przewróciło się na samochód. Najczęściej interweniowano w powiatach: ryckim - 42, lubelskim - 30, lubartowskim - 11 oraz włodawskim i kraśnickim - po 10.

  - Napływają jeszcze wezwania, ale już są pojedyncze - dodał Stachyra.

  Uszkodzone dachy w Świętokrzyskiem

  Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP w Kielcach poinformował w poniedziałek wieczorem, że do tej pory na terenie woj. kieleckiego odnotowano 73 interwencje. W 45 przypadkach dotyczyły usuwania powalonych konarów drzew, a w 19 wypompowywania wody z zalanych obiektów. Strażacy interweniowali też przy dziewięciu uszkodzonych dachach (trzy na budynkach mieszkalnych i sześć na gospodarczych).

  - Zdarzenia objęły właściwie teren całego województwa, ale najwięcej interwencji mieliśmy w powiatach: buskim, kieleckim, starachowickim i opatowskim - podkreślił strażak. Dodał, że ulewny deszcz spowodował też zalanie dróg, przeważnie powiatowych. - Ale dzięki pracy strażaków wszelkie zagrożenia były na bieżąco likwidowane - zapewnił.

  Budynek zapalił się po uderzeniu pioruna

  W Józefowie (woj. mazowieckie) doszło do pożaru poddasza czteropiętrowego budynku po tym, jak w blok uderzył piorun - powiedział Kierzkowski. Dodał, że nie ma osób poszkodowanych.

  Jak przekazał rzecznik komendanta mazowieckiego PSP, do zdarzenia doszło przy ul. Polnej. - W czteropiętrowy budynek uderzył piorun w wyniku czego doszło do pożaru - powiedział. Wskazał, że pożar jest ukryty między więźbą dachową a dachem. Jak zaznaczył, nie rozprzestrzenia się. 

  Kierzkowski dodał również, że nie ma osób poszkodowanych. - Na miejscu pracuje 11 zastępów straży pożarnej - dodał.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNWARSZAWA.PL

  Ulewa w Warszawie

  Ogromna ulewa po południu przeszła nad Warszawą. Rzecznik komendanta mazowieckiego PSP przekazał, że zalane zostały między innymi pomieszczenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Środowiska. Uspokoił przy tym, że sytuacja jest opanowana. - Nie mamy też osób rannych - dodał.

  Jak poinformował kapitan Wojciech Kapczyński z warszawskiej straży pożarnej, najwięcej zgłoszeń dotyczy Mokotowa, Woli, Śródmieścia i Żoliborza. Dodał, że strażacy cały czas otrzymują kolejne sygnały, a interwencje dotyczą głównie zalanych ulic, piwnic i garaży podziemnych.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O BURZY W STOLICY NA TVNWARSZAWA.PL

  Zerwany baner, grad

  W Krakowie wiał silny wiatr. Na nagraniu z ulicy Konopnickiej widać, jak w jego wyniku z jednego z budynków oderwał się częściowo duży baner reklamowy.

  Dostajemy też zdjęcia z opadów gradu z innych regionów Polski. Miejscami spadło go tak dużo, że krajobrazy zaczęły przypominać zimowe.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...