Informacje
 • Zaszczepią lisy z Małopolski przeciwko wściekliźnie

  22-09-2019 15:24 Akcja potrwa tydzień

  Każdego roku maleje liczba wściekłych lisów

  Damian Klamka/EastNews

  28 września Małopolski Wojewódzki Inspektorat Weterynarii rozpocznie akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Na terenach niezabudowanych zostaną rozrzucone specjalne szczepionki. Jak podają weterynarze, systematyczne działanie sprawiło, że rokrocznie maleje liczba wściekłych lisów.

  Małopolski Wojewódzki Inspektorat Weterynarii poinformował, że wolno żyjące lisy w Małopolsce zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie. Akcja ruszy 28 września i potrwa tydzień. Szczepionki rozrzucone zostaną w lasach, na polach, łąkach i w parkach.

  Szczepionki to przynęta będąca mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny. W jej wnętrzu znajduje się plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości. Całość wygląda jak mała, brunatno-zielonkawa kostka o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy wyczuwają ją z odległości 800 metrów.

  Coraz mniej chorych lisów

  Z danych małopolskich służb weterynaryjnych wynika, że dzięki systematycznym szczepieniom, które przeprowadzane są wiosną i jesienią, maleje liczba przypadków wścieklizny wśród dzikich zwierząt.

  Jeszcze w 2010 roku odnotowano 118 przypadków, a rok później 60. Najczęściej występowały na wschodzie regionu, w rejonie Tarnowa, Bochni, Brzeska. W ostatnich latach pojawiały się tylko pojedyncze przypadki.

  Nie ruszać szczepionek

  Lekarze weterynarii apelują, by nie podnosić ich z ziemi, gdyż stają się praktycznie bezużyteczne. Lisy wyczuwając ludzki zapach nie zjedzą jej.

  W Małopolsce na jeden kilometr kwadratowy terenu trafi średnio 30 dawek.

  Po zakończeniu akcji, przez dwa tygodnie, nie wolno wyprowadzać na tereny niezabudowane zwierząt domowych. Sama przynęta na zewnątrz kostki nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku kontaktu z płynną zawartością szczepionki należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem. Trzeba też natychmiast umyć mydłem pod bieżącą wodą ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką.

  Wszelkich dodatkowych informacji w sprawie szczepień udzielają pracownicy Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie pod numerem telefonu (12) 293 10 00 i podległych mu stacji powiatowych.

  Podobna akcje została przeprowadzona w sąsiednich województwach - śląskim i świętokrzyskim.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...