Informacje

 • Zero w Gdańsku, dziesięć w Rzeszowie

  08-08-2017 09:13

  Liczymy upalne dni od początku lata

  Znowu będzie upalnie

  W czasie tego lata jeszcze nie wszyscy mieli okazję zobaczyć na termometrze 30 stopni lub więcej.

  Klimatolodzy za dzień upalny uważają taki, w którym temperatura osiągnęła lub przekroczyła 30 stopni. Z obliczeń wynika, że w niektórych częściach Polski takich dni od początku lata w ogóle nie było.

  Zero dni upalnych

  Najgorzej w tej statystyce wypada Gdańsk. W tym mieście od początku lata nie było nawet jednego dnia, w którym temperatura osiągnęła 30 stopni. Najcieplej w Gdańsku, jak do tej pory, było w ostatnich dniach lipca, ale wtedy temperatura nie przekroczyła 29 st. C. Podobnie jak w Gdańsku, czyli bez dni upalnych, mija do tej pory lato we wszystkich miejscowościach nadmorskich.

  Lider jest na południu

  Z obliczeń liczby dni upalnych wynika, że najwięcej było ich dotychczas w Rzeszowie. Tu aż przez 10 dni tego lata temperatura osiągnęła lub przekroczyła 30 stopni. Na drugim miejscu (9 dni) są Kraków i Katowice, a na trzecim (8 dni) Wrocław. Następne w kolejności są: Warszawa (6 dni), Łódź (5 dni) Poznań i Bydgoszcz (2 dni) oraz Szczecin i Suwałki (1 dzień).

  Mapa: liczba dni upalnych od początku lata do 7 sierpnia

  Polski rekord

  Najwięcej dni upalnych było w czasie lata 2015 r. Wtedy na południu kraju (Opole, Wrocław) temperatura osiągała lub przekraczała 30 stopni nawet przez 28 dni. To prawdopodobnie największa liczba dni upalnych latem w Polsce od 1950 r.

  Upał dzień po dniu

  W czasie gdy w Polsce w niektórych miastach nie było od początku lata nawet jednego upalnego dnia, na południu Europy upał jest codzienną normą. W Rzymie tego lata było takich dni do tej pory już 47. To znaczy, że w stolicy Włoch, tylko jeden dzień tego lata (trwa od 48 dni) nie był upalny. Z obserwacji wynika, że w Wiecznym Mieście zdarzają się czasami takie lata, gdy na 90 dni tej pory roku jest aż 80 dni upalnych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zimne wybrzeże
  Wasze termometry nie mają nic do rzeczy. Spędziłem kilka dni na przełomie lipca/sieprnia w okolicach Pucka i max. temp. to 28-29C
  ~Lord /2017-08-09 10:01
 • Słabo
  Gdańsk, 30 lipca temperatura o godzinie 18 wskazywała 30*C, w dzień było jakieś 32,33, więc coś wam nie wyszło z tym artykułem :)
  ~toja /2017-08-08 12:01
 • Ściema
  kilkukrotnie w lipcu jakimś cudem było 30 stopni i to w cieniu!
  ~Emes /2017-08-08 10:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się w zasięg wyżu znad Włoch, tylko na pó...