Informacje
 • Zezwolenie na odstrzał żubrów w dwóch puszczach. Ekolodzy zaniepokojeni

  07-01-2019 20:41 "Są alternatywy"
  Łącznie 40 żubrów z Puszczy Boreckiej i Knyszyńskiej zostanie odstrzelonych Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Zagrożony i objęty ścisłą ochroną gatunek - zdaniem leśników - jest już zbyt liczny i część zwierząt trzeba odstrzelić. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję o eliminacji w sumie 40 osobników z Puszcz Boreckiej i Knyszyńskiej. Ekolodzy biją na alarm.

  Zgodnie z decyzją Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska 20 żubrów z Puszczy Boreckiej (17 osobników ze stada na wolności i trzy z zagrody pokazowej) oraz 20 osobników z Puszczy Knyszyńskiej zostanie odstrzelonych. Decyzję wydano pod koniec zeszłego roku. Zezwolenie na odstrzał ma być ważne do 31 marca 2019 roku.

  - Komisja zaleca w pierwszej kolejności eliminację żubrów chorych, w złej kondycji, takich które mogą być agresywne, takich które mogą czynić szkody - mówił Jarosław Krawczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

  Mniej niż 90

  Leśnicy prawo do odstrzału argumentują przepisami programu ochrony żubra w Puszczy Boreckiej. Według nich liczebność stada na tym terenie nie powinna przekraczać 90 osobników.

  Na alarm biją ekolodzy.

  - Te ustalenia nie są oparte na żadnych przesłankach naukowych, są po prostu pewnymi liczbami, kolokwialnie mówiąc, wziętymi z sufitu - uważa profesor Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

  Pracownicy Lasów Państwowych zdają się nie brać pod uwagę również warunku, według którego odstrzał tego objętego ścisłą ochroną gatunku jest dopuszczalny jedynie w przypadku gdy nie istnieje żadna inna alternatywa na ograniczenie liczebności. Specjaliści twierdzą, że w Polsce można zredukować populację żubrów w bardziej humanitarny sposób.

  - Możemy je przenieść do innych kompleksów leśnych na terenie naszego kraju, których mamy bardzo dużo. Są inne alternatywy na pewno niż odstrzał - twierdzi Adam Bohda z Fundacji Dzika Polska.

  Choroby czy straty?

  Według leśników głównym argumentem, który przemawia za odstrzeliwaniem żubrów, jest coraz częstsze  pojawienie się nieuleczalnej w przypadku tych zwierząt gruźlicy.

  - Takie przypadki były obserwowane w Puszczy Boreckiej i właśnie z tego powodu - żeby nie zagęścić stada, żeby nie stworzyć kolejnego precedensu do tego, żeby taka choroba mogła rozwinąć się zarówno w jednym, jak i w drugim stadzie, są przeprowadzane te eliminacje - opisuje Krawczyk.

  Obrońcy zwierząt uważają, że pomysł eliminacji jest również podyktowany faktem, że żubry często powodują szkody na polach rolniczych, ponieważ zimą, w ich naturalnym otoczeniu ciężko o wystarczającą ilość pożywienia.

  Jak w Afryce

  - Działania naszego kraju pod tym kątem zbaczają na zły tor i znowu będziemy na czarnej liście - twierdzi Dawid Fabja z Fundacji Animal Rescue Poland.

  Leśnicy zapewniają, że eliminacja obejmie żubry wyznaczone przez weterynarza. Odstrzał ma być wykonany jedynie przez pracownika, któremu nadleśniczy wyda taki nakaz. Mięso, skóra i poroże wyeliminowanego osobnika mają trafić jedynie do zainteresowanych instytucji naukowych.

  - To jest gatunek chroniony, który cudem został odtworzony z bardzo niewielkiej liczby osobników, także żubry nie powinny być odstrzeliwane. Niektórzy porównują to do odstrzeliwania nosorożców czy innych gatunków zagrożonych w Afryce - dodaje Bohda.

  Żubry są zagrożonym i objętym ścisłą ochroną gatunkiem. Od 90 lat prowadzono działania, aby ocalić populację od wyginięcia. Według danych z końca 2017 roku, w Polsce żyje obecnie 1873 żubry, z czego na wolności 1635 z nich.

  CAŁY MATERIAŁ DOTYCZĄCY ODSTRZAŁU ŻUBRÓW OBEJRZYSZ TUTAJ:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • to już chamstwo!!
  Można je przecież przesiedlić albo sprzedać prywatnym hodowcom!!!
  ~Jaa /2019-01-12 15:56
 • W roku 1923 Polska apelowała do innych krajów o ratowanie wymierającego gatunku żubra a teraz władze Lasów Państwowych nakazują strzelać do żubrów?
  Co zrobić, żeby nie zagęścić stada? Wystarczy przewieść żubry w miejsca, gdzie ich nie ma wcale, dzięki czemu określony rejon puszczy ubogaci się unikatowym gatunkiem zwierząt. Jednakże do tego potrzeba czegoś więcej niż bezrozumnej strzelaniny do zagrożonego gatunku, jakim są żubry żyjące na wolności. Statystyki wskazują, że cała Polska nie jest zapełniona żubrami (w niektórych miejscach jest po kilka lub kilkanaście sztuk a w innych nie ma ich wcale) a ponadto są kraje, które zapewne chętnie przyjęłyby od nas nadwyżkę żubrów do swoich rezerwatów lub na teren ich puszczy, gdzie mogłyby się spokojnie rozmnażać na terytoriach innych państw. Jan Sztolcman (polski przyrodnik) apelował w roku 1923 w Paryżu na organizowanym wówczas Międzynarodowym Kongresie Ochrony Przyrody aby ratować wymierający gatunek żubra i przyczynił się do powstania Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Żubra. Istnienie unikatowego gatunku żubra zależało wtedy od niewielkiej liczby zaledwie kilkudziesięciu osobników, ale szczęśliwie udało się uratować zwierzęta od wymarcia i rozwinąć w Polsce hodowlę żubra. Nawet w XVI wieku istniała ochrona żubra na terytorium ówczesnej Rzeczypospolitej. Co my teraz w naszym kraju wyprawiamy w XXI wieku z przyrodą i naszymi najcenniejszymi gatunkami drzew, roślin i zwierząt? Gdzie podział się rozum i zdrowy rozsądek? Gdzie myślenie o przyszłych pokoleniach Polaków, którzy powinni mieć możliwość cieszyć się widokiem tych pięknych zwierząt na wolności, które my mamy możliwość oglądać na własne oczy? Unikatowy gatunek zwierząt, jakim są żubry jest pod ochroną prawa międzynarodowego, pod ochroną prawa europejskiego i krajowego. Może warto wreszcie się opamiętać i wyjść poza obszar Puszczy Boreckiej czy jakiejkolwiek innej puszczy, w której te zwierzęta żyją w wolnych stadach a ich ewentualny nadmiar przenieść na tereny, gdzie ich nie ma wcale.
  ~Refleksja /2019-01-10 16:03
 • OCZYSZCZANIE ZIEMI
  Wkurza mnie to, co to znaczy odstrzał zwierząt, to jest chore, co sie z ludzmi dzieje, naszych braci mniejszych zabijać ? a co z miłosierdziem boskim, w niezdiele do koscioła a pozniej zabijać, Szkode to czyni gatunek ludzki i dlatego bedzie oczysczanie Matki Ziemi z tego barbarzynskiego gatunku
  ~Lee /2019-01-08 13:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...