Informacje
 • Zimowa aura w górach. Miejscami
  leży 15 centymetrów śniegu

  05-12-2019 12:08 Szlaki są oblodzone
  Trudne warunki na tatrzańskich szlakach Foto: PAP/Darek Delmanowicz | Video: TVN24

  W czwartek termometry na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach pokazywały minus 10 stopni Celsjusza. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypominają, że w górach panują warunki zimowe. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

  W Bieszczadach panują warunki zimowe. - Powyżej górnej granicy lasu, gdzie leży od 3 do 15 centymetrów śniegu, wiatr wieje z prędkością 26 kilometrów na godzinę. Widoczność nie przekracza tam pięciu kilometrów - mówił ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

  Warunki w górach

  Z kolei w bieszczadzkich dolinach pokrywa śnieżna wynosi średnio 3-4 centymetrów. W dolnych partiach gór wieje słaby wiatr, a widoczność jest dobra. Termometry, między innymi w Cisnej i Ustrzykach Górnych, pokazują minus 4 stopnie Celsjusza.

  W ocenie GOPR, w Bieszczadach i Beskidzie Niskim panują dobre warunki turystyczne. - Wybierający się w góry muszą mieć świadomość, że temperatura odczuwalna jest niższa od tej pokazywanej na termometrze. Dodatkowo z uwagi na coraz krótszy dzień w góry trzeba wcześniej wychodzić i wcześniej wracać - zauważył ratownik dyżurny.

  Dąbrowski przypomniał także, że idąc w góry, turyści zawsze powinni mieć naładowany telefon komórkowy, a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek". - Dzięki tej aplikacji łatwiej i szybciej możemy dotrzeć do poszkodowanych - dodał.

  W Tatrach

  W Zakopanem całkowita grubość pokrywy śnieżnej wynosi 3 centymetry, nad Morskim Okiem - 8 cm, a na Kasprowym Wierchu - 19 cm.

  W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Powyżej górnej granicy lasu zalega śnieg, który w wyższych partiach jest nieprzetarty. Miejscami występują pod nim oblodzenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego - raków, czekanu, lawinowego ABC oraz umiejętności korzystania z niego. Na wszystkich niżej położonych szlakach zalega cienka warstwa śniegu - jest ślisko.

  Tatrzańskie jeziora, takie jak Morskie Oko, zaczęły zamarzać - jest na nich bardzo cienka warstwa lodu. Ratownicy TOPR apelują, aby nie wchodzić na taflę, ponieważ łatwo może się załamać.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...