Informacje
 • Żmije zaczynają gody, będziemy widywać je częściej. "Mogą być zagrożeniem dla życia dzieci"

  17-04-2018 13:12 Ich ugryzienie może być niebezpieczne
  Spotkał w lesie żmiję z dwiema głowami Foto: Flickr (CC BY 2.0)/ Frank Vassen | Video: Sylwester Podlaski/Lasy Państwowe

  Nadchodzi okres, w którym podczas leśnych wycieczek będzie można częściej napotkać żmije. Leśnicy zalecają, aby na nie uważać. Ich ugryzienie może być groźne dla naszego zdrowia.

  W drugiej połowie kwietnia i na początku maja żmije będą pojawiać się na leśnych szlakach częściej niż zwykle.

  - Mają wtedy okres godowy - poinformował rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, ostrzegając jednocześnie przed tymi zwierzętami przede wszystkim osoby spędzające czas w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

  Przygotujmy dobre buty

  Aby uniknąć ukąszenia, podczas wycieczek po lasach należy przede wszystkim zadbać o solidne, wysokie buty. Są one w większości przypadków wystarczającym zabezpieczeniem przed tymi zwierzętami. Spacerując po lesie łatwo jest napotkać żmiję. Należy wtedy zachować ostrożność. Miejsca, gdzie gadów pojawia się najwięcej, są oznaczone. Leśnicy tworzą w nich tzw. żmijowiska.

  - Powinno to zwiększyć czujność spacerujących po lesie - zauważył Marszałek.

  Jadowita, ale pożyteczna

  Rzecznik przypomniał, że żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż żyjący w Polsce. W związku z tym budzi powszechny strach.

  - Wprawdzie liczba ukąszeń przez nią jest niewielka, co roku jednak wiele tych gadów ginie z rąk wystraszonych turystów - dodał Marszałek.

  Jak oznajmił rzecznik, gady te są stworzeniami pożytecznymi, odgrywającymi ważną rolę w naturze. Żmije lubią polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, szczególnie na terenach górzystych. Miejscem rozrodu dla nich mogą być nawet przydomowe ogródki skalne. Szczeliny między kamieniami umożliwiają im schronienie się, a trociny i kora zapewniają odpowiednie warunki termiczne.

  Żmija potencjalne ofiary ocenia pod kątem własnych możliwości pokarmowych, dlatego nigdy nie ukąsi ona człowieka, jeśli jej nie sprowokuje.

  - Atakuje zazwyczaj odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki - oznajmił Marszałek.

  Szczególnie niebezpieczne dla dzieci

  Kiedy zostaniemy ukąszeni przez żmiję, nie odczujemy bólu. Jedyny ślad to dwa małe punkty po zębach jadowych. Po 15-20 minutach pojawją się pierwsze objawy, takie jak bóle i zawroty głowy.

  Jad żmii oddziałuje głównie na układ nerwowy. Ukąszenie dla zdrowego, dorosłego człowieka powinno skończyć się bez większych komplikacji. Należy jednak uważać na ukąszenia w okolicy twarzy i szyi, z

  uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Jad tego gada może być też niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu.

  - Żmije mogą być rzeczywistym zagrożeniem dla życia dzieci. Toksyczność ich jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary - dodał rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie.

  Należy szybko podać anatoksynę

  Jeśli ukąsi nas żmija, konieczne jest szybkie podanie antytoksyny w zastrzyku. Nie wolno rozcinać rany ani wysysać z niej jadu.

  Na Podkarpaciu można spotkać trzy odmiany ubarwienia żmij: czarne, brązowe i srebrzyste. Każda z nich ma zygzak na grzbiecie, zwany też wstęgą kainową i znak "X" na głowie. Żmije wyróżnia też pionowa źrenica oka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Victoria z rejonu Morz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...