Informacje
 • Znikający Księżyc. Całkowite zaćmienie w piątek, nów za dwa tygodnie

  26-07-2018 21:36 Nasz satelita zrobi się krwistoczerwony
  Prognozowane zachmurzenie najbliższej nocy (Ventusky.com) Foto: Shutterstock | Video: Ventusky.com

  W piątek wieczorem będziemy mogli podziwiać rzadkie zjawisko, jakim jest całkowite zaćmienie Księżyca. Srebrny Glob "znika" z nieboskłonu również w innych okolicznościach - podczas nowiu. Do tych dwóch sytuacji dochodzi jednak w inny sposób.

  Całkowite zaćmienie Księżyca nastąpi w piątek wieczorem. Rozpocznie się o godzinie 20.30 i potrwa ponad półtorej godziny, ale na pewno nie dłużej niż do północy. Księżyc zmieni swoją barwę na krwistoczerwoną.

  Warto więc spojrzeć w niebo. Piątkowe zaćmienie będzie najdłuższym takim zjawiskiem w tym stuleciu. Kolejne spodziewane jest dopiero w 2123 roku.

  Zachęcamy Was do przesyłania swoich zdjęć i nagrań krwistoczerwonego Księżyca na Kontakt 24.

  Jak dochodzi do zaćmienia Księżyca?

  Rocznie na świecie może dojść do nawet trzech zaćmień Księżyca, jednak nie zawsze są one widoczne w Polsce. Do całkowitego zaćmienia dochodzi wtedy, gdy Księżyc znajdzie się całkowicie w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi i promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do powierzchni Srebrnego Globu. Jest ona wtedy ciemna - trwa całkowite zaćmienie Księżyca.

  Stożek cienia całkowitego to miejsce geometryczne dwóch punktów, znajdujących się po przeciwnych stronach Ziemi, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne.

   

  Krwawy Księżyc

  Dlaczego Księżyc zmienia swą barwę na krwistoczerwoną?

  - Podczas fazy całkowitego zaćmienia światło słoneczne nie dociera do Księżyca bezpośrednio. Nasz satelita jest oświetlony przez rozświetloną na czerwono ziemską atmosferę. Podobne zjawisko obserwujemy podczas zachodu i wschodu Słońca - wyjaśnia popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

  Czerwoną barwę zawdzięczamy załamywaniu się światła w atmosferze Ziemi. Stąd potoczna nazwa zjawiska - "krwawy Księżyc"

   

  Czym jest nów?

  Innym zjawiskiem, kiedy Księżyc "znika" z nieboskłonu jest nów. Dzieje się to jednak w zupełnie inny sposób niż w przypadku zaćmienia.

  Nowiem nazywamy jedną z faz Księżyca, w której Srebrny Glob znajduje się między Słońcem a Ziemią. Oznacza to, że z perspektywy Ziemi jest on ustawiony w jednej linii ze Słońcem - dochodzi do koniunkcji. W tej pozycji cała strona Księżyca widoczna z Ziemi znajduje się w cieniu, wobec czego nasz satelita nie jest widoczny gołym okiem.

  Nów zdarza się raz w miesiącu - dochodzi do niego średnio co około 30 dni, bo mniej więcej tyle trwa obieg Księżyca wokół Ziemi.

  Zobacz, jak Karol Wójcicki tłumaczy ten fenomen

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...