Informacje
 • Zniszczenia po przejściu trąby powietrznej

  22-05-2019 12:10 Na terenie gminy Wojciechów służby wciąż działają
  Skala zniszczeń po przejściu trąby powietrznej Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Strażacy usuwają skutki przejścia trąby powietrznej, która we wtorek pojawiła się na Lubelszczyźnie. Według najnowszych danych - zniszczonych zostało około 80 budynków. - Strażacy stąd nie odjadą tak długo aż nie udzielą do końca wszystkim potrzebującym pomocy - powiedział komendant Państwowej Straży Pożarnej generał brygady Leszek Suski.

  We wtorek przez Lubelszczyznę przeszła trąba powietrzna. Zjawisko pojawiło się w gminie Wojciechów.

  Jak powiedział generał brygady Leszek Suski szef Państwowej Straży Pożarnej, skala zniszczeń spowodowanych przez trąbę powietrzną jest ogromna. W poważnym stanie jest 26 domów, 56 jest uszkodzonych, z pięciu budynków wiatr zerwał dachy. Ponadto zniszczeniu uległo 28 budynków gospodarczych.

  - Całe szczęście nikt nie stracił życia. Jedna osoba jest ranna - mówił strażak. Jak dodał, są to bardzo duże zniszczenia jak na zjawisko trwające kilkanaście sekund.

  Wciąż trwają akcje ratunkowe i sprzątania skutków wichury. Służby odbudowują linie energetyczne oraz doprowadzają budynki do użytku. Premier Mateusz Morawiecki obiecał przeznaczyć środki finansowe dla tych, którzy ucierpieli z powodu żywiołu.

  - Ludzie niektórzy stracili cały majątek życia. My jesteśmy służba ratowniczą, my tylko możemy wspomagać, pomagać i ubolewać nad tym co się stało - mówił generał.

  Niespokojna pogoda

  Deszczowa aura nie jest jednak sprzymierzeńcem strażaków. Przez najbliższe godziny prognozowane są tam intensywne opady deszczu. Mimo to strażacy obiecali kontynuować działania.

  - Strażacy stąd nie odjadą tak długo aż nie udzielą do końca wszystkim potrzebującym pomocy - obiecał Suski.

  Działają od wielu godzin

  Jak dodał, strażacy robią wszystko zrobili wszystko, co w ich mocy. Powiedział, że pojawili się niemal błyskawicznie po odebraniu wezwania. Nieoceniona jest również pomoc Ochotniczej Straży Pożarnej i Wojsk Obrony Terytorialnej.

  - Tutaj wszyscy pracują bardzo zaangażowanie. Pracowali i strażacy, i druhowie nawet do późnych godzin wieczornych, gdzie o takiej porze prace na dachach, na wysokościach są bardzo niebezpieczne - stwierdził strażak.

  Dalsze plany służb mają obejmować uszczelnianie dachów, układanie folii zabezpieczającej oraz usuwanie pozostałych fragmentów drzew i ich konarów.

  - Drzewostan i sady też są uszkodzone. Trzeba było to wszystko powycinać, trzeba było udrożnić drogi, przecież wczoraj one w pewnym momencie nie były przejezdne - podsumował.

  Całość rozmowy zobaczysz tutaj:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zaczniemy od prawie 30 stopni na termometrach. Oznacza to, że nadal...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem niżu Jorn znad północno-wschodn...