Informacje
 • Znów zabawimy się w Big Brothera. W sieci
  można podglądać rodzinę rybołowów

  14-04-2015 16:14 Transmisja z gniazda
  Znów zabawimy się w Big Brothera. W sieci<br />można podglądać rodzinę rybołowów

  Rybołów wysiadujący jaja

  Lasy Państwowe, Polskie Sieci Elektroenergetyczne

  RoSzponka i Szuwarek to para rybołowów, których rodzinne życie możemy obserwować online. Transmisja z ich gniazda może być pełna wzruszających momentów - rybołowy oczekują na narodziny potomka.

  Projekt, który nazywa się Rybołowy Online, realizowany jest w Nadleśnictwie Lipki, które przynależy do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. To tam, na słupie energetycznym 30 metrów nad ziemią, znajduje się gniazdo rybołowów. Zostało one umieszczone na specjalnej platformie, która ma zabezpieczyć je przed zniszczeniem.

  - Celem projektu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na rzadki w Polsce gatunek - powiedziała Anna Malinowska, rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych. - Oprócz transmisji online, tak jak w zeszłym roku, będzie prowadzony profil na Facebooku Rybołowy Online, na którym będą zamieszczane bieżące informacje na temat tych wyjątkowych ptaków - dodaje.

  Bardzo rzadki gatunek ptaka

  W Polsce gniazduje około 30 par tych ptaków.

  - Rybołów jest bardzo rzadkim w Polsce ptakiem lęgowym. W naszym nadleśnictwie znajduje się jedno z niespełna 30 czynnych gniazd - mówi Janusz Grabowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lipka. - Jest ono naszą dumą i przysłowiowym oczkiem w głowie. Rybołowy odwdzięczają się nam wyjątkową wiernością. Przylatują do naszego gniazda regularnie od 17 lat - dodaje.

  W 2013 roku gniazdo zostało zniszczone

  Para podglądanych rybołowów do 2005 roku gniazdo miała na sztucznej platformie na drzewie. Potem przeniosła je na słup energetyczny. W 2013 roku, podczas wichury, straciła gniazdo. Pracownicy Polskich Sieci Energetycznych odbudowali gniazdo i przy okazji zamontowali kamerę do podglądania rzadkich ptaków.

  Podglądanie RoSzponki i Szuwarka

  Już drugi rok można podglądać rybołowy w internecie. Internauci nazwali ptaki RoSzponka i Szuwarek. W pierwszym roku transmisji ptaki wychowały trzy zdrowe pisklęta. W tym roku powróciły do gniazda pod koniec marca, a pierwsze jajo złożyły 9 kwietnia. Już niedługo możemy być świadkami wyklucia się piskląt tego rzadkiego gatunku.

  Wyświetlono 100 tys. razy

  Pierwsza transmisja wyświetlona była 100 tys. razy. Ptaki były podglądane w Polsce, ale również w Niemczech, Anglii, Francji oraz Stanach Zjednoczonych.

  Rybołowy możesz oglądać tu

  Podglądano też bieliki

  To nie jedyne ptaki w Lasach Państwowych, które były podglądane online. W Dobrocinie można było śledzić losy piskląt bielika, od wyklucia po opuszczenie gniazda.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Myszołowy
  Akurat myszołowy są polskie, można oglądać tutaj Szuwarka i RoSzponkę c: http://www.lasy.gov.pl/informacje/kampanie_i_akcje/rybolow
  ~lisa /2015-04-24 22:20
 • bieliki cd
  Gniazdo bielików jest na Łotwie, a myszołowów w Estonii.
  ~go_ha_he /2015-04-15 14:10
 • bieliki
  Dzięki,ale czy to są nasze polskie bieliki ponieważ nie ma żadnego opisu. Interesują mnie te pisklaki , które są na stronie tvn meteo. pozdrawiam
  ~mika /2015-04-15 08:45
 • bieliki i myszołowy online
  Bieliki można ogladać tutaj: http://pontu.eenet.ee/player/juras-erglis.html
  a rybołowy tutaj: http://pontu.eenet.ee/player/hiireviu.html
  ~go_ha_he /2015-04-14 19:51
 • bieliki
  proszę o podanie linka do strony gdzie można podglądać bieliki online
  ~mika /2015-04-14 19:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...