Informacje
 • Zostań cudotwórcą, zagłosuj na Mazury

  28-06-2011 16:46 Ogólnoświatowy plebiscyt trwa
  Zostań cudotwórcą, zagłosuj na Mazury

  Mazury to turystyczny raj

  Kontakt 24/Romuald_Lagun

  Jeszcze przez ponad sto dni można oddać swój głos na Mazury. Skarb polskiej przyrody jest wśród 28 finalistów konkursu na Nowe Siedem Cudów Natury. Wszyscy miłośnicy Krainy Wielkich Jezior powinni wziąć się za klikanie, bo póki co do czołówki jest daleko, a konkurencja nie śpi.

  Na liście 28 finalistów konkursu New 7 Wonders znalazły się m.in.: Amazonia (Ameryka Południowa), Wodospad Aniołów (Wenezuela), Wielki Kanion Kolorado (Ameryka Północna), Kilimandżaro (Tanzania) i Morze Martwe (Izrael, Jordania, Palestyna). Właśnie ten ostatni kandydat został niedawno poparty przez premiera Izraela.

  Nasze Mazury zajmują obecnie czwarte miejsce od końca, warto więc wesprzeć akcję "Mazury cud natury" i zagłosować na ten piękny region.

  W czym tkwi wyjątkowość Mazur?

  Krainy Wielkich Jezior z pewnością nie trzeba Polakom reklamować. Co roku odwiedza ją kilka milionów turystów. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku – żeglarstwo, narciarstwo wodne, kajakarstwo, windsurfing, wędkowanie, piesze wędrówki czy rowerowe wycieczki. Smakosze - restauracje oferujące swoim gościom lokalne produkty i potrawy.

  Pojezierze Mazurskie wyróżnia się bogactwem środowiska przyrodniczego. Sieć wodną tworzą bardzo liczne jeziora, rzeki i kanały. Pojezierze zostało ukształtowane podczas plejstoceńskiej epoki lodowcowej. Wiele z jego wzgórz to część moren polodowcowych, a wiele z jego jezior to jeziora morenowe i zaporowe.

  Półfinałowa lista najcudowniejszych

  Do półfinału New 7 Wonders w 2009 roku przeszło 71 pretendentów do tytułu cudu natury. Eksperci, pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybrali 28 finalistów konkursu. W gronie finalistów znalazła się właśnie Kraina Jezior Mazurskich. Tym samym została uznana za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie i jedno z pięciu najpiękniejszych w Europie.

  Laureatów konkursu poznamy 11 listopada 2011 r. Do tego czasu trwa głosowanie na najlepszą siódemkę. Zagłosować można za pośrednictwem strony internetowej, przez wysłanie SMSa lub przez telefon.

  Siedem z ponad 400

  Pomysłodawcą i organizatorem ogólnoświatowego plebiscytu jest szwajcarska Fundacja New7Wonders. Założył ją w 2001 roku podróżnik, Bernard Weber. Zaraz po tym jak fundacja zakończyła akcję stworzenia nowej listy siedmiu architektonicznych cudów świata, rozpoczęła kolejny plebiscyt – na Nowe 7 Cudów Natury. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na światowe dziedzictwo.

  Do końca 2008 roku internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Do kolejnego etapu przeszło 261 miejsc z 222 państw. W tym polska Puszcza Białowieska i Jeziora Mazurskie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • re
  Raj na ziemi, mozna wypocząć
  ~Lukasz /2011-06-29 07:05
 • Glosujcie, glosujcie...
  Reklama zwali tylko cholote, co przyjedzie, zadepcze, nasmieci. Grunt, ze biznes sie bedzie krecil tu i teraz, a kogo obchodzi, jak to bedzie wygladac za lat 50... Pamietam Mazury z lat 70-tych ubieglego wieku. To byla zupelnie inna "Kraina"... Chcecie wiecej moteli, platnych parkingow, smazalni itp. - glosujcie!
  ~Kita /2011-06-29 06:35
 • mazury
  tak jest lato jest zasrane przez warszawiaków tylko picie jazda po pijaku bo na mazurach bezrobocie to jest cud rządu a nie natury brak szacunku do ludzi i natury najlepiej postawic gwiazdobloki i zasieki jak na poligonie to będzie cud natury molo jest naturalne to ok tylko co dalej
  ~antek /2011-06-29 02:54
 • impreza na mazurach
  jak co roku w czerwcu długo oczekiwany wyjazd paczki gdynia saling team na mazury zgrana paczka znajomych to musiało sie tak skończyć zaczynamy w Węgorzewie i już pierwsza impreza potem naszym maxsusem33 sztynort mega odpinka. Mikołajki zabawa do rana no i stały punkt programu impreza i odpinka w Wilkasach na dobre zakończenie sztynort i niezły koncercik i rankiem naszym maxsusikiem na żagielkach powrót do Węgorzewa cały wyjazd od 22- do 26 czerwiec 2011 mazury nas nie pokonały ale to raj na ziemi
  ~rusio /2011-06-28 23:40
 • Tragedia
  Więcej pieniędzy,więcej inwestycji ,więcej ludzi i po naszych Mazurach.
  Będziemy jeżdzili jak do pewexu.Jeszcze tylko suwalskie zostało,reszta to pazerny interes.
  ~kris /2011-06-28 23:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...