Informacje
 • Zostań cudotwórcą, zagłosuj na Mazury

  28-06-2011 16:46 Ogólnoświatowy plebiscyt trwa
  Zostań cudotwórcą, zagłosuj na Mazury

  Mazury to turystyczny raj

  Kontakt 24/Romuald_Lagun

  Jeszcze przez ponad sto dni można oddać swój głos na Mazury. Skarb polskiej przyrody jest wśród 28 finalistów konkursu na Nowe Siedem Cudów Natury. Wszyscy miłośnicy Krainy Wielkich Jezior powinni wziąć się za klikanie, bo póki co do czołówki jest daleko, a konkurencja nie śpi.

  Na liście 28 finalistów konkursu New 7 Wonders znalazły się m.in.: Amazonia (Ameryka Południowa), Wodospad Aniołów (Wenezuela), Wielki Kanion Kolorado (Ameryka Północna), Kilimandżaro (Tanzania) i Morze Martwe (Izrael, Jordania, Palestyna). Właśnie ten ostatni kandydat został niedawno poparty przez premiera Izraela.

  Nasze Mazury zajmują obecnie czwarte miejsce od końca, warto więc wesprzeć akcję "Mazury cud natury" i zagłosować na ten piękny region.

  W czym tkwi wyjątkowość Mazur?

  Krainy Wielkich Jezior z pewnością nie trzeba Polakom reklamować. Co roku odwiedza ją kilka milionów turystów. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku – żeglarstwo, narciarstwo wodne, kajakarstwo, windsurfing, wędkowanie, piesze wędrówki czy rowerowe wycieczki. Smakosze - restauracje oferujące swoim gościom lokalne produkty i potrawy.

  Pojezierze Mazurskie wyróżnia się bogactwem środowiska przyrodniczego. Sieć wodną tworzą bardzo liczne jeziora, rzeki i kanały. Pojezierze zostało ukształtowane podczas plejstoceńskiej epoki lodowcowej. Wiele z jego wzgórz to część moren polodowcowych, a wiele z jego jezior to jeziora morenowe i zaporowe.

  Półfinałowa lista najcudowniejszych

  Do półfinału New 7 Wonders w 2009 roku przeszło 71 pretendentów do tytułu cudu natury. Eksperci, pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybrali 28 finalistów konkursu. W gronie finalistów znalazła się właśnie Kraina Jezior Mazurskich. Tym samym została uznana za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie i jedno z pięciu najpiękniejszych w Europie.

  Laureatów konkursu poznamy 11 listopada 2011 r. Do tego czasu trwa głosowanie na najlepszą siódemkę. Zagłosować można za pośrednictwem strony internetowej, przez wysłanie SMSa lub przez telefon.

  Siedem z ponad 400

  Pomysłodawcą i organizatorem ogólnoświatowego plebiscytu jest szwajcarska Fundacja New7Wonders. Założył ją w 2001 roku podróżnik, Bernard Weber. Zaraz po tym jak fundacja zakończyła akcję stworzenia nowej listy siedmiu architektonicznych cudów świata, rozpoczęła kolejny plebiscyt – na Nowe 7 Cudów Natury. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na światowe dziedzictwo.

  Do końca 2008 roku internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Do kolejnego etapu przeszło 261 miejsc z 222 państw. W tym polska Puszcza Białowieska i Jeziora Mazurskie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Niepowtarzalna kraina
  Różnorodność jezior spełnia wszystkie życzenia ludzi sportów wodnych. Od najwiekszego jeziora Sniardwy , gdzie zmienna pogoda zmusza do wykazania sie kunsztem żeglarskim , po mniejsze akweny ,gdzie niekiedy mozna uprawiać sporty motorowe. Dla kazdego cos miłego. A wędkarze..... Jest tu w zasadzie każda słodkowodna ryba.
  ~ursyn /2011-06-28 22:26
 • cudze chwalimy,swego... :)
  a ja również jestem z Mazur...i przyznam szczerze, że wcześniej zawsze uważałem iż są fajne, ale szału nie ma....ale kiedy trafiły tak wysoko w tym konkursie pomyślałem sobie, że jednak muszą być interesujące i piękne i tylko to że przebywam na co dzień sprawia, że nie widzę tego co dostrzegam w obrazkach z reklamówek firm turystycznych:) Oczywiście, że mogłoby być lepiej...więc może chociaż dlatego warto głosować, żeby pozyskać turystów i pieniądze na ulepszanie:)
  ~damiano /2011-06-28 21:56
 • Wielkie Jeziora
  Nie wiem poco tu się wypowiada gościu z Ełku? Przecież wyraźnie w artykule pisze, że to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich "walczy" o miano cudu, czyli okolice Węgorzewa, Giżycka, Mikołajek i Pisza koniec kropka
  ~NUREK /2011-06-28 21:54
 • Na zdjeciach wszystko fajnie
  Ale ja jestem z mazur i zapewniam że szału nie ma... imprezy okolicznościowe są, regaty są jest troche ciekawych miejsc ale zbyt dużo śmieci i nieuprzejmoiści według mnie to całkowita przepaść w drodze do "pięknego" świata... także na zdjęciach wszystko fajnie a Ci co tu mieszkają sami wiedzą jak jest..
  ~exodus /2011-06-28 21:25
 • Zbierają dane osobowe.
  Firma organizująca konkurs robi to po to by zebrać dane osobowe w celu ich dalszego wykorzystania do rozsyłania reklam itd. Przeczytajcie warunki udziału przy rejestracji, jest to napisane wprost.
  ~obywatel /2011-06-28 20:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...