Informacje
 • #Zostańwdomu i zgaś światło.
  Godzina dla Ziemi w sobotę

  26-03-2020 17:37 Wyjątkowy wymiar akcji
  Tak w 2019 roku wyglądała Godzina dla Ziemi w polskich miastach Foto: TVN24 | Video: TVN24

  W sobotę 28 marca po raz 13. odbędzie się Godzina dla Ziemi. Zgasimy światła w geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. W tym roku akcja z powodu pandemii choroby COVID-19 będzie jednak inna niż zazwyczaj.

  Godzina dla Ziemi, organizowana przez WWF, odbędzie się w sobotę o godzinie 20.30. Tego dnia na godzinę wyłączone zostaną światła na najważniejszych budynkach również w Polsce, ale wezmą w niej udział także przebywający w domach.

  Tym razem akcja będzie inna niż zwykle. Jak podaje WWF, teraz nasza uwaga skupia się wokół pandemii COVID-19 i solidarności zarówno z pracownikami ochrony zdrowia, jak wszystkimi dotkniętymi pośrednio i bezpośrednio chorobą wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.

  "Czas refleksji"

  "To również czas refleksji nad naszą relacją ze środowiskiem, zarówno w aspekcie nielegalnego handlu dziką fauną i florą, który mógł leżeć u podstaw obecnej sytuacji, jak i tej relacji z poziomu nam bliższego, krajowego - toczącej się wciąż dyskusji o ingerencji człowieka w naturę. Nasz wpływ na środowisko jest niepodważalny, a konsekwencje w krótszym lub dłuższym horyzoncie czasowym dotykają nas samych" - podaje WWF Polska w komunikacie.

  W tym roku Godzina dla Ziemi odbędzie się po raz 13. Co roku akcja poświęcona jest istotnym problemom, z jakimi zmaga się środowisko naturalne. W tym roku naszą uwagę ma zwrócić przerywanie nurtów rzek przez tamy i zapory. Zdaniem WWF, kampania "Nie tamuj rzek, niech płyną" ma uświadomić Polakom, że tamy wbrew powszechnej opinii - nie chronią nas przed suszami i powodziami, a wręcz odwrotnie - pogłębiają problem.
  Musimy się zjednoczyć

  W ubiegłym roku w akcję włączyło się prawie 190 państw na całym świecie, a w Polsce światła zgasiło 98 miast. Tym razem będzie wyjątkowo - wszystko odbędzie się głównie w domach, choć są miasta, instytucje czy obiekty handlowe, które także postanowiły w tym trudnym okresie dołączyć się do inicjatywy. W Warszawie zgasną między innymi PGE Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, Kancelaria Prezydenta RP, w Gdańsku Stadion Energa, a w Katowicach - Spodek.

  "Podczas tegorocznego finału szczególnie liczymy, że uda nam się zjednoczyć w tej symbolicznej godzinie. Teraz w sposób szczególny widzimy, jak bardzo nasza planeta i ludzie na niej żyjący potrzebują wsparcia i troski o naszą przyszłość" - zachęca WWF.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...