Informacje

 • Żyły na wolności nad Sanem.
  Ich nowy dom jest w Bułgarii

  13-04-2018 17:01

  Sześć polskich żubrów dotarło na miejsce

  Rodzina żubrów powiększyła się Foto: Szymon Bartosz/lasy.gov.pl | Video: TVN24

  Sześć żubrów odłowionych na terenie Nadleśnictwa Lutowiska w Bieszczadach dojechało w piątek do miejscowości Ostrovo w Bułgarii. W tej okolicy, w półotwartej zagrodzie hodowlanej, będzie ich nowy dom.

  Żubry wyjechały z Polski dwa dni wcześniej. Pochodzą z dzikiego stada bytującego w dolinie Sanu pod Otrytem. Wybrano i odłowiono dwa byki oraz cztery krowy w różnym wieku z terenu leśnictwa Tworylczyk (Nadleśnictwo Lutowiska).

  Znad Sanu do Ostrova

  Zwierzęta nie były wcześniej odławiane i znakowane, nie mają numerów w książce rodowodowej ani imion. Po przejściu badań weterynaryjnych zakwalifikowano je do transportu. Zasilą populację bułgarskich żubrów, stając się częścią stada hodowlanego w zagrodzie "VODEN-IRI HISAR" koło miejscowości Ostrovo.

   
   

  Nie po raz pierwszy polskie żubry trafiły do Bułgarii. Już w  1961 r.  przewieziono tam z Polski dwie samice i dwa samce z Niepołomic. Jeszcze do wczoraj w kraju tym żyły 32 żubry, do których właśnie dołącza bieszczadzka szóstka.

  Nie tylko do Bułgarii

  Bułgaria to kolejny kraj, do którego w ostatnim czasie trafiły żubry z Polski. W grudniu ubiegłego roku do Hiszpanii przybyło osiem osobników z hodowli prowadzonych w śląskich i małopolskich nadleśnictwach.

  "Eksport" żubrów to element realizowanego od początku 2017 r. projektu "Kompleksowa ochrona żubra". Program prowadzą Lasy Państwowe we współpracy z naukowcami ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz ze  Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Witamy
  W nowym domu.
  marcinponiewierski /2018-04-13 17:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie na skraju wyżu znad Rosji....