Informacje
 • Żyworódka budzi się ze snu zimowego. Uchwycił ją Reporter 24

  20-02-2019 18:02 Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Żyworódka budzi się ze snu zimowego Foto: kazansky/Kontakt 24 | Video: kazansky/Kontakt 24

  Ciekawe nagranie wybudzającej się z hibernacji żyworódki otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij nam swój materiał na Kontakt 24.

  Ostatnie dni przypominały bardziej wiosnę niż zimę. W weekend temperatura miejscami wzrosła do 14 stopni Celsjusza. W niedzielę 17 lutego od Reportera 24 otrzymaliśmy nagranie jaszczurki żyworodnej, tak zwanej żyworódki (łac. Zootoca vivipara), która wybudzała się z zimowego letargu. "Idzie wiosna" - napisał autor nagrania, pan Robert. Gada znalazł niedaleko wsi Paulinów w województwie mazowieckim.

  Nietypowo ciepły luty

  - Jaszczurki żyworódki "książkowo" budzą się z hibernacji w marcu. Ale ten luty jest dość nietypowo ciepły, więc gady zaczynają budzić się wcześniej - tłumaczył nam doktor Krzysztof Klimaszewski z Katedry Biologii Środowiska Zwierząt Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dodał, że są to zwierzęta zmiennocieplne, więc aby przetrwać ujemną temperaturę w czasie zimy, muszą hibernować pod ziemią - w norach, szczelinach, pod pniami czy stertami materii organicznej.

  - Żyworódka jest najlepiej z krajowych gadów przystosowana do niskich temperatur. Jest obok żmii zygzakowatej gadem, którego zasięg sięga najdalej na północ w Europie, poza koło podbiegunowe - tłumaczył Klimaszewski. Jaszczurka ta rodzi żywe młode, jak wskazuje jej nazwa. Samice utrzymują jaja wewnątrz ciała i, wygrzewając się, kontrolują proces inkubacji. Okres ciąży trwa około trzy miesiące. Zakopane w ziemi jaja innych gadów zdane są na pogodę panującą w tym miejscu.

  - Tak wczesne przebudzenie nie jest zbyt korzystne, bo mrozy mogą jeszcze wrócić i zaskoczyć obudzone jaszczurki - podkreślił biolog.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...