Informacje
 • Alerty drugiego stopnia przed porywami wiatru.
  Nawet do 100 kilometrów na godzinę

  10-02-2019 21:38 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Prognoza pogody na niedzielę Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  W nocy oraz w poniedziałek o poranku na południu kraju powieje silny wiatr, który w porywach może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed porywistym wiatrem. Jego średnia prędkość będzie osiągać od 30 do 50 kilometrów na godzinę, a w porywach nawet do 100 km/h.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  Alerty drugiego stopnia przed porywami wiatru wydano w województwie śląskim dla powiatu bielskiego i Bielsko-Biała oraz w woj. podkarpackim w powiecie krośnieńskim. Tam miejscami wiatr rozpędzi się do 100 km/h.

  W powiatach woj. śląskiego ostrzeżenie będzie obowiązywać do północy, a w woj. podkarpackim do godziny 5 w poniedziałek.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  W pozostałych regionach południowej Polski wiatr osiągnie prędkość maksymalną 90 km/h. Alerty wydano w województwach:

  - śląskim. Objęto nimi powiaty: żywiecki, bielski, Bielsko-Biała, cieszyński, pszczyński, rybnicki, Rybnik, wodzisławski i raciborski. Alert będzie ważny do północy;

  - małopolskim. Wydano je w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim, Nowy Sącz i gorlickim. Ostrzeżenia obowiązują do północy;

  - podkarpackim. Objęto nimi powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, sanocki, leski i bieszczadzki. Alerty obowiązywać będą do godziny 5 w poniedziałek;

  - dolnośląskim. Objęto nimi powiaty: kłodzki, wałbrzyski, Wałbrzych, kamiennogórski, jeleniogórski, Jelenia Góra, lwówecki, złotoryjski, bolesławiecki, zgorzelecki, lubański. Ostrzeżenia obowiązywać będą od godz. 17 w niedzielę do godz. 1 w poniedziałek.

  W woj. śląskim i małopolskim wiatr wiał będzie z południa, a w woj. podkarpackim i dolnośląskim - z południa i południowego zachodu.

  Co oznaczają ostrzeżenia drugiego stopnia?

  Ostrzeżenia IMGW wydawane są w trzystopniowej, rosnącej skali. Alert drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Co oznaczają ostrzeżenia pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...