Informacje
 • Alerty IMGW. Na południowym wschodzie Polski wciąż groźnie

  23-05-2019 21:00 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Prognoza opadów na najbliższe godziny (Ventusky.com) Foto: Shutterstock | Video: Ventusky.com

  Sytuacja pogodowa na południowym wschodzie kraju jest trudna. Cały czas w niektórych województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia.

  Pogoda w Polsce wciąż jest niebezpieczna. W ostatnich dniach przez Polskę przetaczają się burze i ulewy. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, aura będzie gwałtowna również w czwartek.

  >>>ZOBACZ SKUTKI ULEW W POLSCE

  >>>SPRAWDŹ ALERTY HYDROLOGICZNE IMGW

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  Są regiony, gdzie wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Obowiązują w następujących województwach:

  - małopolskim, z wyłączeniem powiatów suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego i Nowy Sącz;

  - śląskim, na terenie powiatów bielskiego, Bielsko-Biała, żywieckiego i cieszyńskiego;

  świętokrzyskim, tylko w powiecie kazimierskim;

  Na tych terenach prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Suma opadów miejscami może wynieść od 30 do 60 litrów na metr kwadratowy przez cały okres ważności ostrzeżenia, czyli od godz. do godz. 18 w piątek. W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru do 60 kilometrów na godzinę.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  INTENSYWNY DESZCZ Z BURZAMI

  W wielu regionach na południu kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. Prognozuje się wystąpienie umiarkowanych lub silnych opadów deszczu, miejscami burz. Spadnie około 30-50 l/mkw. deszczu. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Intensywne opady deszczu z burzami mogą dawać się we znaki w województwach: śląskim (w powiatach: myszkowskim,zawierciańskim, będzińskim, Chorzów, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Siemanowice Śląskie, Sosnowiec, Jaworzno, Mysłowice, bieruńsko-lędzińskim, mikołowskim, Tychy, pszczyńskim), małopolskim (powiat okulski i miechowski), świętokrzyskim(oprócz powiatu kazimierowskiego gdzie obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia) i podkarpackim, gdzie alerty stracą ważność we wtorek o godzinie 18.

  BURZE Z GRADEM

  W województwie lubelskim prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 25 do 30 l/mkw oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami możliwe są opady gradu. Ostrzeżenie będzie trwać do północy w piątek.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

  Według definicji IMGW, alert drugiego stopnia oznacza wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Powodzie
  Jeżeli w kraju nizinnym ,jakim jest ,była i będzie Polska od dziesięcioleci NIE REGULUJE SIĘ MAŁYCH RZEK ,NIE BUDUJE PLANOWANYCH OD UBIEGŁEGO STULECIA ZBIORNIKÓW RETENCYJNYCH a przeciwnie ---burmistrzowie i radni ZEZWALAJĄ NA ZABUDOWĘ {!!} TERENÓW POD WAŁAMI --dotychczas niebudowlanych --zezwalają na budowę PARKINGÓW NA TERENACH SZCZEGÓLNIE NARAŻONYCH NA ZALANIA ----należy się spodziewać KATASTROF..!!! INDOLENCJA SAMORZĄDOWCÓW skutkuje ludzkimi tragediami. !
  ~adela /2019-05-24 08:03
 • Morwiecki i Szydło Was uratują! Spokojnie.
  Spokojnie, Premier Morawiecki i Szydło Was uratują! Już pojechali pompować wodę i układać wały z piasku! Nic się nie martwcie - Oni Was uratują! PiS-owi żadne wały przeciwpowodziowe nie są potrzebne, ani zbiorniki retencyjne - Oni własnymi rękoma Was uchronią przed nadmiarem wody!!!
  ~Nitro /2019-05-23 11:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...