Informacje

 • Atak zimy pierwszego dnia wiosny. "Syberyjski mróz albo prawie upał. Taki jest marzec"

  01-03-2016 14:09

  1 marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna

  Marzec to zmienny miesiąc

  Pierwszy dzień wiosny jest wyjątkowo chłodny i zimowy. W wielu miejscach prószy śnieg, który utrudnia komunikację, w tym w woj. dolnośląskim. A kiedy przyjdzie wiosna? Według naszego synoptyka Artura Chrzanowskiego "wiosna przychodzi kiedy chce".

  Choć zupełnie nie widać tego za oknami, 1 marca rozpoczęła się wiosna. Meteorologiczna, bo do astronomicznej (popularnie nazywanej kalendarzową) poczekamy jeszcze 20 dni. I być może wtedy pogoda zrobi się bardziej wiosenna, bo obecną aurę śmiało można określić atakiem zimy.

  Utrudnienia w woj. dolnośląskim

  Intensywne opady śniegu i niska temperatura doprowadziły do tego, że na drogach województwa dolnośląskiego samochody ciężarowe nie mogły podjechać nawet pod niewielkie wzniesienia. Sytuacja była najgorsza w nocy z 29 lutego na 1 marca. Wtedy śnieg, mróz i śliska nawierzchnia powodowały na drogach wiele utrudnień. Obecnie sytuacja jest już nieco lepsza, jednak na górskich jezdniach wciąż jest niebezpiecznie.

  Marcowe anomalie

  Popularne powiedzenie "w marcu jak w garncu" jest bardzo odpowiednie. Często jest tak, że trzeci miesiąc roku przynosi nam słoneczną, wiosenną aurę, a zaraz potem opady śniegu i siarczysty mróz. Na przestrzeni lat w marcu odnotowane zostały rekordowe różnice temperatury. Tomasz Wasilewski na swoim koncie na Twitterze przytacza te anomalie. Najchłodniej było w 1963 roku w Rzeszowie, kiedy termometry wskazały -31 st. C. Najcieplej było 11 lat później, w 1974 roku. Wtedy temperatura wyniosła 26 st. C.

  Taka przeplatająca się wiosenno-ziomowa aura czeka nas także i tym razem. Obecnie w wielu miejscach pada śnieg, za co odpowiada m.in. niż Zissi z centrum nad Morzem Śródziemnym. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek informuje, że układy niżowe będą kształtować pogodę do środy 2 marca.

  "Wiosna przychodzi kiedy chce"

  Według naszego synoptyka Artura Chrzanowskiego wiosna przychodzi, kiedy chce i w sposób przez siebie określony.

  - Jest taki wiersz Brzechwy, w którym próby ustalenia tej formy kończą się "niezgadniętym" choć spodziewanym wynikiem. Tego drugiego parametru, czyli czasu, nawet mistrz na co dzień obcujący metafizycznie ze światem nie odważył się określić - mówi synoptyk. - No i mamy dziś pogodę wiosenną niesamowicie: temperatura ledwo przekracza 0 st. C, a dominującą frakcją opadową jest słynny wiosenny śnieg - ironizuje Chrzanowski.

  Jak dodaje, w ciągu ostatnich 15 lat tylko cztery miały przebieg wiosenny, tzn. z temperaturą średnią pomiędzy 5 a 15 st. C i ze słońcem lub opadami deszczu. Pozostałe lata nie spełniły wiosennych norm. - Po raz kolejny natura omija zalecenia administracyjne, ucząc nas pokory wobec Absolutu - zaznacza.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Geniusze komentarzy...
  Czy któryś z Was, genialni komentatorzy, choćby zaczął czytać artykuł? 1 marca = pierwszy dzień wiosny METEOROLOGICZNEJ. Czytać ze zrozumieniem!
  ~ogryz777 /2016-03-02 07:20
 • ręce opadaja
  Ludzie czytajcie ze zrozumieniem astronomiczna nie kalendarzowe jest to napisane chyba jak dla mnie wyraźnie
  ~zaccerz /2016-03-02 02:53
 • Czytanie ze zrozumieniem
  Czy wy jesteście debilami ludzie? Przecież jest wyraźnie napisane, że 1 marca to tylko jedna z umownych dat rozpoczęcia wiosny, inną jest 21 marca, więc po jakiego 10 razy piszecie jedno i to samo? Założę się że 90% z was nawet nie wie czemu to właśnie 21 marca.
  ~khjun /2016-03-01 23:12
 • ALE SIĘ POZMIENIAŁO
  Od kiedy pierwszy dzień wiosny wypada 1 marca?????????
  ~wimy8u /2016-03-01 18:26
 • ?!
  Od kiedy 1 marca jest 1. dniem wiosny ?! Geniusze w tej waszej "redakcji" pracują
  ~geniusz /2016-03-01 17:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczęło się lato, a wraz z nim wakacje. "Jest bardzo prawdopodobne, że będą c...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami bardzo ciepłe albo nawet gorące dni, ale upalne powietrze z Afryki na...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu znad Białorusi....