Informacje

 • "Będzie bardzo mocno wiać". Groźny początek jesieni z arktycznym powietrzem

  22-09-2018 08:43

  Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce

  Skąd się wziął ten groźny front? Foto: Shutterstock, tvnmeteo.pl | Video: TVN24

  Pierwsze dni jesieni nie będą nas rozpieszczać. - Niż, który na razie jest daleko od nas, może nam sprawić na początku tygodnia dużo problemów - ostrzegał we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  Nad Polską od piątkowego wieczoru przechodzi front atmosferyczny. Przemierza on nasz kraj z zachodu na wschód. - Zmienia nam pogodę na bardzo długo - mówił na antenie TVN24 prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  - Za frontem podąża, i to zdecydowanymi krokami, chłodne powietrze - tłumaczył. Oznacza to, że temperatura będzie coraz niższa.

  Skąd wziął się ten front?

  W sobotni poranek na północy kontynentu, nad Skandynawią i Norwegią, znajdował się niż. Od niego odchodzi front atmosferyczny, zaznaczony na poniższej mapie niebieską linią. Ten front przebiega między innymi przez wschodnią Polskę. 

   

  To, co robi ten front widać dobrze na poniższej mapie. Przedstawia ona odchylenie temperatury od średniej dla danego dnia. W piątek zimny front był na zachodzie Europy. Niebieski kolor na mapie oznacza, że średnia temperatura była poniżej normy, czerwony - powyżej.

  - Linia frontu była znakomicie widoczna. Dwa zupełnie różne światy - mówił Wasilewski.

  W sobotę ta sytuacja zmieniła się całkowicie.

  - Po przejściu tego frontu ta granica poszła zdecydowanie bardziej na wschód. Idzie w kierunku Europy Środkowowschodniej. Tu wlewa się to chłodne powietrze zaznaczone kolorem niebieskim. Upał został zepchnięty nad Rosję, Ukrainę. My już dzisiaj jesteśmy w tym chłodnym powietrzu, które napływa za frontem - tłumaczył prezenter pogody.

  Jak podkreślił, to powietrze nie jest jeszcze lodowate, ale zdecydowanie można nazwać je zimnym. W Polsce w ciągu jednej doby temperatura spadła o kilkanaście stopni.

  Ważny dla Polski jest jednak także niż, który powstaje nad Atlantykiem, u wybrzeży Irlandii. Na razie jest jeszcze bardzo daleko od nas.

  - Jest połączony z naszym frontem atmosferycznym, który przynosi do nas ochłodzenie i przelotne opady deszczu. Ten niż będzie podążać tą samą drogą - z zachodu na wschód - uzupełnił Wasilewski.

  Synoptycy ostrzegają, że ten niż - idąc na wschód - znajdzie się w poniedziałek, a nawet w nocy z niedzieli na poniedziałek, nad Litwą i Polską.

  - Będzie bardzo mocno wiać, bo w niżu będzie ogromna różnica ciśnienia. Wiatr może osiągać czasami w porywach około 80-90 kilometrów na godzinę. Więc już teraz ostrzegamy. Będzie silny wiatr, arktyczne powietrze i miejscami groźna pogoda. Wygląda na to, że ten niż, który na razie jest daleko od nas, może nam sprawić na początku tygodnia dużo problemów - ostrzegł.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • a dla mnie ok
  a mi się też podobały te "gryzmoły"
  fajnie wytłumaczone
  ~AniK /2018-09-22 20:41
 • pogoda
  A mnie się podoba bo jest to bardzo przystepnie wytłumaczona sytuacja pogodowa.Wreszcie ctroche chłodu...
  johnny75 /2018-09-22 11:49
 • nudno
  A kto oglada te jego bazgroly?
  ~Warszawianka /2018-09-22 09:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się w zasięgu wyżu Wiktor znad północnej Ukrainy....