Informacje
 • Bolesławiec światową stolicą ceramiki. Przyjedźcie tu koniecznie

  18-08-2017 14:23 23 edycja imprezy

  Bolesławiecka ceramika jest jedyna w swoim rodzaju

  TVN Meteo

  W ten weekend powinniśmy zwrócić swoją uwagę na Bolesławiec. Grzechem byłoby przegapienie odbywającego się tam Bolesławieckiego Festiwalu Ceramiki.

  Bolesławieckie Święto Ceramiki to jedyna w swoim rodzaju impreza. Bolesławiec staje się światową stolicą tego rzemiosła. Do miasta zjeżdżają się artyści z różnych miejsc świata, którzy przyjechali na Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski, a także tysiące turystów.

  - Z gliny produkujemy nie tylko przepiękną, ręcznie zdobioną ceramikę, ale również powstają cudne dzieła artystyczne, wykonane przez artystów-ceramików - opowiadała organizatorka wydarzenia, Ewa Lijewska-Małachowska. Dodaje również, że czuć serce włożone w każdą filiżankę czy dzbanek.

  Na otwarcie imprezy odbędzie się parada. Jak mówiła

  organizatorka, ludzie przyozdabiają się "stempelkowo", bo "stempelki to jest wzór bolesławieckiej ceramiki". Można również utoczyć własne naczynia na kołach garncarskich. Odbędą się także koncerty.

  Inspiracją "Rok Rzeki Wisły"

  W tym roku podczas Bolesławieckiego Festiwalu Ceramiki będzie między innymi budowany piec "Smocze Jajo".

  Tegoroczny temat Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego brzmi "Woda, Rzeka, Życie".

  - Taki trochę morski, nawiązujący do "Roku Rzeki Wisły" - mówił artysta Mateusz Grobelny, który przez lata budował konstrukcje ceramiczne, w tym piece. Opowiedział również, że artyści, którzy przybyli na wydarzenie mają duży dorobek artystyczny. Przybyli m. in. z Egiptu, Indii i z Irlandii, kilka osób z Ukrainy i z Polski. Na bazie materiału bolesławieckiego chcą realizować swoje pomysły.

  Rozmowa z Mateuszem Grobelnym

  W Bolesławcu znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Ceramiki. Dyrektorem jest Anna Bober-Tubaj. W muzeum odbywają się różnego rodzaju warsztaty, gdzie można poprawić swoje umiejętności, np. malowania i lepienia.

  - Mamy też takie atrakcje, jak na przykład wystawa włoskiej ceramiki z zaprzyjaźnionego miasta Vietri Sul Mare koło Neapolu - powiedziała dyrektor.

  Na Bolesławieckie Święto Ceramiki przyjeżdżają ludzie z całego świata. Można spotkać turystów z Afryki, Amerykanów i Azjatów.

  - Siłą naszej ceramiki jest jej różnorodność - powiedziała Anna Bober-Tubaj.

  Ceramika z Bolesławca nawiązuje do tradycji, ale także do nowoczesności. Taka ceramika jest też bardzo wytrzymała. We Włoszech jest teraz duża wystawa bolesławieckiej ceramiki z 23 zakładów z terenu miasta i okolic. Każdy z tych zakładów czymś się wyróżnia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...