Informacje

 • Burze groźne jeszcze w nocy. Obowiązują ostrzeżenia IMGW

  23-04-2018 21:56

  Sprawdź, gdzie obowiązują alerty

  Poniedziałek w wielu miejsca przebiegał pod znakiem burz

  Pixabay/AgencjaAIAC

  W poniedziałkowe popołudnie oraz wieczór przez Polskę przechodziły burze. W niektórych regionach suma opadów deszczu przekroczyła 20 litrów na metr kwadratowy, a wiatr wiał z prędkością nawet do 80 kilometrów na godzinę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

  Na poniedziałek synoptycy zapowiadali intensywne opady deszczu i burze z porywami wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Tutaj więcej o burzach, które przeszły w poniedziałek przez Polskę.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem.

  Pogoda nie przestanie być groźna wraz z końcem obowiązywania alertów. We wtorek IMGW przewiduje wystąpienie na Pomorzu silnego wiatru. W środę miejscami mają wrócić burze z gradem.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

  Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 litrów na metr kwadratowy do 25 l/mkw. oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie popada grad.

  Ostrzeżenie obowiązuje do 1 w nocy we wtorek.

  WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

  Wystąpią burze z opadami deszczu od 15 l/mkw. do 25 l/mkw oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie pojawi się grad.

  Alert jest ważny do 2 w nocy we wtorek.

  WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

  Pojawią się burze z opadami deszczu od 15 l/mkw. do 25 l/mkw oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie wystąpi grad.

  Ostrzeżenie obowiązuje do 2 w nocy we wtorek.

  WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

  Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 l/mkw. do 25 l/mkw. oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwy opad gradu.

  Alert obowiązuje do 3 w nocy we wtorek.

  WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

  Na terenie województwa prognozowane są burze z opadami deszczu o natężeniu 15-25 mm oraz porywami wiatru dochodzącymi do 75 km/h. Lokalnie grad.

  Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek do godziny 22.

  Komunikat meteorologiczny

  WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

  Po godzinie 18 burze występowały na południu i północy województwa. Towarzyszyły im opady deszczu o natężeniu do 20 l/mkw., szczególnie na północy województwa. Najsilniejsze odnotowane porywy wiatru doszły do 55 km/h. Lokalnie możliwy grad. Z południowego zachodu nasuwa się kolejna strefa burz.

  Prognoza ostrzeżeń

  We wtorek oraz w nocy z wtorku na środę IMGW przewiduje wydanie ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla województwa pomorskiego. Prognozowana średnia prędkość wiatru ma wynieść 30-40 km/h, w porywach do 65 km/h. Najsilniej powieje w strefie nadmorskiej.

  W środę oraz w nocy ze środy na czwartek powrócą burze z gradem. IMGW przewiduje, że wystąpią one w województwie lubuskim oraz wielkopolskim. Burzom mają towarzyszyć opady deszczu rzędu 20 l/mkw. oraz wiatr rozpędzający się w porywach do 70 km/h.

   

  Co oznaczają ostrzeżenia?

  Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest przez synoptyka meteorologa na podstawie jego wiedzy i dostępne dane prognostyczne, których źródłem jest numeryczny model prognozowania pogody. Synoptyk, posiadając informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska, opracowuje prognozę zagrożeń.

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia - najniższe w trzystopniowej skali - mówi, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...