Informacje
 • Burze nie ustępują. Grzmi m.in. na Mazurach

  11-08-2014 21:32 Aktualna sytuacja pogodowa w kraju

  Wieczorem w kilku rejonach Polski wciąż grzmi

  Fot.: Shutterstock / Film: TVN Meteo

  - Burzowy front rozciąga się nad województwem małopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i podlaskim - poinformowała o godz. 21 synoptyk TVN Meteo. Za linią nawałnic rozciąga się, od Śląska Górnego przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury, drugi właściwy front chłodny.

  Alarm TVN Meteo na Twitterze. Śledź @alarm_pogodowy

  Jak poinformowała o godz. 21.00 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek nad województwem małopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i podlaskim rozciąga się burzowy front.

  Grzmi na linii od Gorlic po Rzeszów, Rudnik nad Sanem i dalej przez miejscowość Łęczna, Siemiatycze, Terespol, Sokołów Podlaski, Hajnówka aż do okolic miejscowości Sokółka.

  Burze wędrują na wschód z prędkością 60 km/h, zmierzając w stronę: Krosna, Jarosławia, Zamościa, Chełma i miejscowości Włodawa.

  Burze są słabe i umiarkowane - jedynie miejscami są silne. Towarzyszą im opady o natężeniu do 15-40 l/mkw oraz porywy wiatru do 90 km/h.

  - Za frontem burzowym, czyli linią nawałnic, rozciąga się drugi właściwy front chłodny, za którym napływa chłodne wilgotne powietrze polarno-morskie - zaznacza synoptyk. Zmierza na wschód, rozciągając się od Śląska Górnego przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury. Występują na nim przelotne opady deszczu o natężeniu do 10-15 l/mkw., ale nie notuje się burz.

  - W nocy, kiedy front burzowy będzie się rozmywał, a burze gasły, front chłodny znajdzie się nad wschodnią Polską, gdzie niewykluczone są punktowe słabe i umiarkowane burze - podkreślała o 20.00 synoptyk TVN Meteo.

  Co odpowiada za burze?

  - Front ciągnie się od Wysp Brytyjskich przez południową Skandynawię, Cieśniny Duńskie, zachodnią Polskę i Czechy po Alpy - wyjaśniała synoptyk.

  - Związany jest z niżem „Ex-Bertha”, byłym cyklonem tropikalnym, którego centrum znajduje się obecnie nad Morzem Północnym. Poprzedniej doby front przechodząc nad terytorium Niemiec przyniósł ze sobą zniszczenia przede wszystkim na południu kraju, terenie o urozmaiconej rzeźbie terenu, przynosząc lokalne ulewy i wyrywając drzewa. Na południowym-zachodzie Niemiec odnotowano burzowe porywy wiatru do 120 km/h. - relacjonuje Arleta Unton-Pyziołek.

  Alarm TVN Meteo na Twitterze. Śledź @alarm_pogodowy

  Legenda: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.


  Wielkopolska po nawałnicy

  W ostatnich dniach burzowa aura dała się we znaki m.in. mieszkańcom Wielkopolski. W niedzielę wieczorem (10 sierpień) nad Poznaniem przeszła potężna nawałnica. Z nieba prócz deszczu sypnęło gradem. Silny wiatr powyrywał drzewa, połamał konary, zerwał linie energetyczne. Straż pożarna odnotowała ponad 40 interwencji. Zdjęcia i filmy otrzymaliśmy od czujnych Reporterów 24.

  ZOBACZCIE JAK WYGLĄDAŁA WIELKOPOLSKA PO GRADOBICIU NA KONTAKT 24

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • okolice białowieży
  Pół godziny popadało i cisza.
  ~jerry /2014-08-11 22:31
 • burze???
  Patrząc na mapę powinno grzmieć i wiać a jest ciepło i spokojnie jak co wieczór.
  Lubelskie.
  ~aga /2014-08-11 22:05
 • mazury?
  nad mazurami nie ma teraz żadnych burz.są tylko przelotne deszcze
  ~dgk /2014-08-11 21:42
 • Kutno
  lekko pokropiło...i cisza
  ~mmmmm /2014-08-11 21:12
 • zarąbiste
  dlaczego komentarz o burzy w Rybniku-śląskie sie nie ukazał???? cenzura czy co!
  ~mari /2014-08-11 18:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski napłynie powietrze z Afryki i za kilka dni może być u nas aż 27 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Leonore znad Rosji....