Informacje

 • Burze wygasły. "Mogą się jeszcze pojawić"

  29-05-2016 19:40

  Aktualna sytuacja pogodowa w kraju

  Pod wieczór aura się uspokoiła, ale synoptyk ostrzega: może jeszcze zagrzmieć

  Kontakt 24 / sunset

  W Polsce po godz. 19 aura się uspokoiła, bo burze, które słychać było od południa, wygasły. Lokalnym zjawiskom towarzyszyły opady do 20 l/mkw. oraz wiatr osiągający w porywach prędkość 80 km/h.

  Synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek śledzi sytuację pogodową w kraju. Po godzinie 13.30 poinformowała, że w Polsce lokalnie zaczęły pojawiać się burze.

  Grzmiało i błyskało

  - Nad Polską uaktywnia się front atmosferyczny rozciągający się od Pomorza przez Wielkopolskę, Kujawy, Ziemię Łódzką po Śląsk Górny oraz Małopolskę - poinformowała wtedy synoptyk.

  Przed godz. 18 podała, że zjawiska słabną, ale powoli. Front aktywny najdłużej utrzymywał się w obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej - sprecyzowała.

  W strefie frontu występowały przelotne opady deszczu do 20 l/mkw. oraz umiarkowanie silne burze, które miejscami sprowadzały gradobicie i silny wiatr. Po godz. 19 zjawiska wygasły i zniknęły z meteorologicznych radarów.

  Mogą wrócić

  - Do wczesnych godzin nocnych mogą się jeszcze pojawić, szczególnie w strefie frontu na Śląsku - zaznacza synoptyk. Prognozy pogody przewidują wystąpienie przelotnych opadów o natężeniu od 5 do 15 l/mkw. na zachodzie kraju.

  IMGW alarmuje

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia przed burzami.

  W woj. zachodniopomorskim alert jest ważny w niedzielę od 15 do 23. Prognozowane są burze z opadami deszczu do 20 l/mkw., lokalnie do 25 l/mkw., oraz porywami wiatru do 75 km/h. Niewykluczone gradobicia.

  W woj. dolnośląskim alarm zostanie zniesiony o północy. Lokalnie ostrzega się przed opadem do 40 l/mkw. wody i porywami wiatru do 70 km/h. Niewykluczony grad.

  W woj. opolskim, gdzie alarm obowiązuje od godz. 10 dn. 29 maja do północy 30 maja, prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw., oraz porywami wiatru od 60 km/h do 70 km/h. Lokalnie nie wyklucz się grad.

  Ostrzeżenie obowiązuje także w strefie brzegowej, gdzie prognozowane są burze z porywami wiatru i intensywnymi opadami deszczu, lokalnie gradu. Porywy wiatru do 8 w skali B.

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia mówi o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Zobacz skutki niedzielnych burz w Polsce


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • sucho
  W centrum pod sochaczewem również sucho. Nawet trawa nie chce rosnąć ,tylko zolknie.
  ~lolita /2016-05-30 17:32
 • susza
  na wschodzie susza od tygodnia.ani kropelki deszczu. masakra
  ~jaja /2016-05-29 22:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju przez dłuższy czas ma płynąć zimne powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Igor znad środkowego...