Informacje

 • Burze z gradem, deszcz do 50 litrów na metr kwadratowy. Ostrzeżenia

  12-07-2018 17:59

  Sprawdź, gdzie obowiązują alerty

  Burze przyniosą dużo deszczu

  Shutterstock

  Dla sześciu województw Polski IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Alarmy związane są przede wszystkim z silnymi opadami deszczu. Mogą im towarzyszyć burze z porywistym wiatrem, a lokalnie gradobicia. Podobna aura nie opuści nas do soboty.

  Czwartkowa pogoda może być nie tylko uciążliwa, lecz także niebezpieczna. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed deszczem, a także burzami i burzami z gradem.

  Groźne zjawiska atmosferyczne będą nam towarzyszyć nawet do soboty. IMGW wydał dla kolejnych dni prognozę zagrożeń.

  Tu może zrobić się niebezpiecznie

  W powiatach: przasnyskim, ciechanowskim, mławskim, żuromińskim, sierpeckim, płockim, Płocku, gostynińskim, płońskim, nowodworskim, gostynińskim, sochaczewskim, warszawskim-zachodnim, grodziskim oraz żyrardowskim w woj. mazowieckim może spaść od 20 do 30 litrów na metr kwadratowy. Trzeba się liczyć z porywami wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Gdzieniegdzie sypnie gradem. Ostrzeżenie obowiązuje do czwartku do godziny 23.

  We wszystkich powiatach województwa pomorskiego do piątku do północy IMGW przewiduje opady deszczu rzędu 30-40 l/mkw. W trakcie deszczu będą występować burze z porywami wiatru, dochodzącymi do 80-90 km/h. Gdzieniegdzie możliwe są opady gradu.

  Podobna sytuacja może występować w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie spadnie 10-20 l/mkw. deszczu, a podczas burz nawet 40 l/mkw. W burzach niewykluczony jest grad, a wiatr powiać może z prędkością do 80 km/h. Ostrzeżenie jest ważne do północy w piątek.

  We wszystkich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego ostrzeżenia obowiązują do północy w piątek. W tym czasie spadnie tam 15-30 l/mkw., a miejscami do 40 l/mkw. deszczu. W trakcie opadów będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h.

  Ostrzeżeniami objęte są wszystkie powiaty woj. podlaskiego. Tam do północy w piątek IMGW prognozuje wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Przewidywana wysokość opadów to 15-30 l/mkw., miejscami do 40 l/mkw. Mogą pojawić się burze z porywami wiatru do 70 km/h.

  Wschodnia część woj. wielkopolskiego to region, w którym spadnie 15-30 l/mkw. deszczu. Jeśli nadciągną chmury burzowe, to suma opadów może wzrosnąć nawet do 50 l/mkw. Spodziewane jest też gradobicie i wiatr o prędkości 80 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje w czwartek do godziny 22.

  W całym woj. łódzkim prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowane opady to 15-30 l/mkw, choć burze mogą przynieść nawet 50 l/mkw. deszczu. W burzach może powiać z prędkością 60 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do piątku do północy.

  Dla kilku województw IMGW przewiduje wydanie ostrzeżeń także w kolejne dni.

  Burze będą groźne w piątek

  W woj. pomorskim i kujawsko pomorskim IMGW przewiduje burze z opadami deszczu rzędu 5-15 l/mkw., lokalnie około 20 l/mkw. oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami spadnie grad.

  W woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim synoptycy IMGW  spodziewają się burz z opadami deszczu od 10 do 20 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65-75 km/h. Lokalnie może też spaść grad.

  W woj. mazowieckim mogą przejść zjawiska burzowe, podczas których spadnie do 20 l/mkw. deszczu oraz powieje wiatr do 60 km/h. Niewykluczone, że zjawiska te będą też zagrażać północnej części woj. lubelskiego.

  W woj. wielkopolskim i łódzkim może zagrzmieć i spaść deszcz rzędu 10-20 l/mkw. Zjawiska burzowe mogą też przynieść wiatr osiągający prędkość do 60 km/h.

  Ostrzeżenia mają obowiązywać między godziną 7.30 w piątek a 7.30 w sobotę.

  W tych regionach zagrzmi w sobotę

  Zjawiska burzowe z silnymi opadami deszczu i gradem mogą nam towarzyszyć także w sobotę. W woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim Instytut planuje wydać ostrzeżenie pierwszego stopnia, związane z występowaniem burz, podczas których może spaść 10-20 l/mkw. deszczu. Powieje też silniejszy wiatr, który w porywach będzie osiągał do 65 km/h. Synoptycy nie wykluczają także opadów gradu.

  Alerty mają obowiązywać między godziną 7.30 w sobotę a 7.30 w niedzielę.

  Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia "przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń to "orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest ona przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody."

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ostrzeżenia
  W moim województwie(kujawsko-pomorskie) przechodzą właśnie burze z dość intensywnymi wyładowaniami atmosferycznymi i ulewami. Wokoło słychać grzmoty i widać czarno-szare chmury.Ostrzeżenia jak najbardziej uzasadnione.Na ulicach nie widać ludzi.
  ~Lech /2018-07-12 17:11
 • ostrzezenie
  poczekej na chwile zaroz deszcz i burza przyjdzie do ciebie
  ~pogodynka /2018-07-12 15:30
 • Potwierdzam
  80 procent zachodniopomorskiego nadal błaga o deszcz !!!
  ~Mila /2018-07-12 13:11
 • Świnoujście
  Pada Pada Pada i dobrze, przydał się ten deszcz.
  ~monika /2018-07-12 13:10
 • Bydgoszcz
  Póki co czwartek w Bydgoszczy jest dość pogodny i to od rana.
  ~jarboj007 /2018-07-12 10:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...