Informacje
 • Była burza tropikalna będzie rządzić pogodą. Eks-Ernesto podzieli Polskę

  19-08-2018 10:40 Tomasz Wasilewski opowiada o pogodzie
  Brytyjski niż sprowadzi bardzo ciepłe powietrze Foto: Shutterstock, TVN Meteo | Video: TVN24

  Polska znajduje się pod wpływem układów wysokiego ciśnienia, dlatego na przeważającym obszarze kraju niedziela upływa pod znakiem spokojnej letniej pogody. Niebawem na aurę w kraju zacznie jednak wpływać interesujący niż.

  W niedzielę większość z nas cieszy się piękną letnią pogodą.

  - Jest pogodnie i ciepło i nadal tak będzie, bo opiekują się nami głównie wyże. To są takie układy ciśnienia, w których prawie nie ma opadów lub jest ich niewiele. No i jest stabilna pogoda. Czasami takie wyże wpuszczają jednak na moment fronty atmosferyczne. W sobotę była taka sytuacja, że wieczorem w Warszawie się zachmurzyło i na zachód od stolicy padało. I teraz ten front, który był nad Warszawą, jest na wschodnich krańcach i ciągnie się dalej w kierunku Skandynawii - powiedział we "Wstajesz i weekend" programie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Ponieważ front zahacza o południowy wschód kraju, na niedzielę prognozuje się tam przelotne opady i burze.

  Była burza tropikalna Ernesto

  Choć, jak zaznaczył Wasilewski, opiekują się nami głównie wyże, jest i niż, który będzie mocno wpływał na pogodę w Polsce.

  - Do Wielkiej Brytanii dotarł niż, który jest byłą burzą tropikalną i centrum tego niżu znajduje się teraz na północy tego kraju - opowiadał Wasilewski.

  Burza tropikalna, która teraz jest po prostu niżem, nazywała się Ernesto, dlatego meteorolodzy mówią o niej eks-Ernesto. Jak dodał Wasilewski, eks-Ernesto przynosi na Wyspy Brytyjskie duże opady i silny wiatr, który osiąga nawet 100 kilometrów na godzinę na wybrzeżach.

  - Ernesto ma dla nas duże znaczenie. Po jego południowej stronie płynie bardzo ciepłe powietrze, na tyle ciepłe że w poniedziałek w Polsce, w południowej części kraju, to powietrze może dać temperaturę rzędu 31 stopni Celsjusza. Jak na drugą połowę sierpnia to całkiem dobry, a nawet bardzo dobry wynik. Taka pogoda - ciepła, często słoneczna - będzie się zdarzać w kolejnych dniach nadchodzącego tygodnia kilka razy - zaznaczył prezenter.

  Wasilewski tłumaczył, że po drugiej stronie Ernesto, tej północno-zachodniej, będzie płynąć chłodniejsze powietrze.

  - To chłodniejsze powietrze czasami będzie się wdzierać do naszego wybrzeża, nad Bałtyk. Może sprawić, że na północy kraju temperatura będzie wyraźnie niższa - dodał.

   

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed świętami zimne powietrze z północy ustąpi miejsca ciepłemu z południa....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii...