Informacje
 • "Ciepło wbiło się na północ kontynentu". Cieszmy się nim, bo nie potrwa długo

  15-10-2018 14:51 Zostało tylko kilka dni "letniej" aury
  Sytuacja pogodowa nad Europą Foto: Shutterstock/TVN24 | Video: TVN24

  W Polsce trwa przyjemna pogodowa passa. Sytuacja baryczna w Europie działa na naszą korzyść - w całym kraju jest ciepło i słonecznie. Inaczej jest na południu Europy, tam królują dwa byłe huragany: Leslie i Michael. Piękna aura nie będzie trwać długo - od piątku spodziewane jest ochłodzenie.

  Od pewnego czasu w Polsce możemy cieszyć się piękną jesienną pogodą, pełną słońca i ciepła. W innych regionach Europy jednak nie wszędzie można na to liczyć - nad Hiszpanią rządzą dwa ekshuragany, które przywędrowały do północno-zachodniej Europy znad Atlantyku.

  Dwa ekshuragany

  - Nad północną Hiszpanią i Pirenejami mamy niż, który jest byłym huraganem Leslie. Co więcej, od strony Atlantyku do północnej Hiszpanii dotarł były huragan Michael - tłumaczył na antenie TVN24 w programie "Wstajesz i wiesz" Tomasz Wasilewski, prezenter pogody tvnmeteo.pl. - Teraz występują jako zwykłe niże. Są bardzo deszczowe - mówił Wasilewski.

  Michael w ubiegłym tygodniu spustoszył południowo-wschodnie wybrzeże USA. Co najmniej 19 osób zginęło i ten bilans może się zwiększyć. Czytaj więcej o skutkach huraganu Michael.

  Leslie przyniosła zniszczenia w Portugalii. 27 osób zostało rannych. W szczytowym momencie ponad 300 tysięcy odbiorców zostało bez prądu. Przeczytaj o stratach w Portugalii.

  To dzięki Wiktorowi

  Dwa niże przynoszą lokalne powodzie na północnym wschodzie Hiszpanii, nad Pirenejami oraz na południowym zachodzie Francji. Kolejny niż obecny jest także nad Morzem Północnym. Z goła inaczej wygląda sytuacja nad Europą Środkową. Co za to odpowiada?

  - Polska jest pod wpływem wyżu Wiktor, który znajduje się nad Ukrainą i swoje centrum ma w okolicach Kijowa. Pomiędzy tymi niżami a wyżem Wiktor od kilku dni utrzymuje się stała cyrkulacja ciepłego powietrza - tłumaczył Wasilewski.

  Ciepłe powietrze stale płynie do nas z Afryki - do Europy Środkowej, a nawet dalej na północ kontynentu.

  Duża różnica

  - To powietrze popłynęło do Warszawy i do Skandynawii. W niedzielę w Helsinkach w Finlandii było 21 stopni Celsjusza. To rekord października - opowiadał prezenter. Również na kole podbiegunowym było niecodziennie ciepło - temperatury sięgnęły tam 20 stopni Celsjusza. - Jest to bardzo silny strumień ciepłego powietrza, a ciepło wbiło się jeszcze bardziej na północ kontynentu - dodał Wasilewski.

  Niże ściągają do Hiszpanii chłodne powietrze, a w Polsce dla kontrastu jest bardzo ciepło. Widać to doskonale na mapach wartości temperatur. W Polsce w poniedziałek na termometrach zobaczymy 20 st. C, a w Hiszpanii zaledwie 10-15 st. C. Dla porównania, w Warszawie będzie 21 st. C, a w Madrycie zaledwie 12 st. C.

  Warto korzystać z pięknej aury, gdyż nie zostanie ona z nami na długo. Od piątku zapowiadane jest ochłodzenie, a w przyszłym tygodniu na termometrach w dzień miejscami możemy zobaczyć jedynie 12 st. C.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...