Informacje
 • Ciepły początek miesiąca, a co później? To zależy od prognozy

  01-01-2014 09:49 Amerykanie prognozują wysokie temperatury, Rosjanie mróz

  Prognozy dla Polski

  Zarówno amerykańscy, jaki i rosyjscy synoptycy prognozują dla Polski całkiem ciepły początek stycznia. Do 10 dnia miesiąca będzie ciepło, a temperatury nie spadną poniżej zera, a jaka pogoda będzie później? Eksperci mają rozbieżne teorie.

  - Są dwie prognozy: amerykańska i rosyjska. Do 10 stycznia pokrywają się i wskazują na to, że ma być ciepło, powyżej zera. Natomiast po 10 stycznia widać wyraźną zmianę - wyjaśnia Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo.

  Albo mróz, albo ciepło

  Rosyjscy synoptycy prognozują, że Polska dostanie się pod wpływ wyżu, napływać będzie do nas mroźne kontynentalne powietrze ze wschodu, dlatego temperatury spadną do -5, -10 st. C.

  Z kolei Amerykanie podają, że pogoda w Polsce nie ulegnie zmianie. - Nadal ma być ciepło, z cyrkulacją zachodnią, czyli z napływem powietrza atlantyckiego - dodał Wasilewski.

  "Dość duża zagadka"

  - Będziemy weryfikować to codziennie, bo przychodzą nowe dane i one zmieniają obraz tego, co będzie się działo. Tym bardziej, że to, co będzie działo się za 10 dni to w prognozach dość duża zagadka - podsumował prezenter.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Prognozy
  W marcu 2013, gdy nastąpiło na początku miesiąca pierwsze ocieplenie, Amerykanie prognozowali, że to już wiosna w Polsce zawitała na dobre, Rosjanie natomiast, że pierwsze śliwki - robaczywki i mieli rację, zima nam dokopała do połowy kwietnia, więc nic nie wiadomo
  ~ala /2014-01-03 16:42
 • Rosja i Amerykaa too zlooo
  Mam ich w dupie bo jedni i drudzy chca podporzadkowac sobie swiat tylko ze amerykanie lepiej umieja maniplulowac ludzmi, lepiej im sie to udaje:) i sa widziani przez swiat jaki Ci lepsi ale to jest dokladnie to samo zloo co Putin a nawet gorszeee.. kto najwiecej wojen na swiecie prowadzila??? amerykanie to taki mlody kraj a juz na kazdym kontynencie na swiecie prowadzili wojne??? a dlaczego bo walczaaa o kazdaa kase gdzie ropaaa, gaaaz itp. i zawsze wymysla sb jakis powod dla ktorego atakuja dany kraj i wmawiaja ludzim ze ta wojna jest p[otrzebna a ludzie jak malepczki wierzaaaa w to co mowia w tv tylko jaka wojna niesie dobroooo????? ludziska ogarnijcie sie nie badzcie naiwni
  ~krepsk /2014-01-02 11:59
 • piekło-niebo
  to, że będzie ciepło lub cieplej albo zimno lub zimniej to ja wiem i nie potrzebuję do tego żadnych analiz naukowych i wypocin tzw. ekspertów.
  Takim ekspertem to ja też jestem.
  ~mag /2014-01-02 11:19
 • komu wierzyć?
  rosjanie prognozowali kilka miesiecy wstecz tak jak amerykanie i tabela wyglądała tak jak powyżej. Amerykańska sprawdziła sie w 100% tak jak i we wcześniejszych prognozach zaś rosyjska sprawdza się w 100% że wróżą sobie z fusów na zlecenie gazpromu. Jak ma ktoś odmienne zdanie niech mi to udowodni na jednym przykładzie a juz w tej chwili dla jego satysfakcji całuję go w D. przepraszam że jestem matołem i zacznę wierzyć że smoleńsk to wypadek a PO są fajni.
  ~asda /2014-01-02 09:04
 • Modele
  Uhuhu, widzę, że mamy tutaj masę znawców.
  1. Jeden szczuczny satelia to za mało. Po za tym myślicie, że prognozy rosyjskie są wykonywane na podstawie obserwacji z Rosji a amerykańskie z ameryki? :) Nie, obie służby mają dostęp prawie do tych samych danych pomiarowych, nawet z Polski ;)

  2. Superkomputery mamy, ale co z tego? Superkomputer musi mieć oprogramowanie i właśnie tego oprogramownia(właśnie tych modeli) nie mamy, bo nikt nie umie ich napisać. Nasza polska służba meteorologiczna(IMGW) wykonuje obliczenia na podstawie modeli COSMO(niemiecki) i ALADIN(francuski). Dodatkowo na Uniwersytecie Warszawskim obliczane są prognozy modelu UM(brytyjski) i COAMPS(wojskowy armii amerykańskiej). Dodatkowo obliczenia wykonuje WAT(COSMO) i Politechnika Warszawska(amerykański WRF).

  Niestety, żaden z model nie jest polski
  ~pop /2014-01-01 19:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie na skraju niżu Zehra znad Zatoki Ryskie...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...