Informacje
 • Czeka nas kolejna ciepła i wilgotna zima?

  27-08-2014 12:48 Meteorolodzy prognozują, że faza NAO będzie dodatnia

  Z prognoz wynika, że czeka nas kolejna łagodna i wilgotna zima

  MetOffice

  Powoli kończy się meteorologiczne lato, dlatego coraz częściej zadajemy sobie pytanie: jaka będzie nadchodząca zima? Co prawda na szczegółowe prognozy jest jeszcze zbyt wcześnie, jednak ze wstępnych danych brytyjskiej oraz amerykańskiej służby meteorologicznej - MetOffice i NOAA - wynika, że będzie dość ciepło i wilgotno.

  Kilka dni temu na stronach internetowych narodowego serwisu meteorologicznego Wielkiej Brytanii (MetOffice) oraz Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanologicznej i Meteorologicznej (NOAA) pojawiły się prognozy sezonowe. Eksperci za pomocą modeli meteorologicznych uchylili rąbka tajemnicy na temat nadchodzącej zimy.

  Z opublikowanych map wynika, że - co najmniej - od listopada do lutego będzie utrzymywać się dodatnia faza NAO. Czym ono jest i jaką pogodę ze sobą niesie?

  Zjawisko, które wpływa na pogodę i w Europie, i w Ameryce

  NAO (czyli inaczej Oscylacja Północnoatlantycka) to zjawisko, które zachodzi na północnej części Atlantyku i wpływa na pogodę m.in. Europy oraz Ameryki Północnej. Chcąc zrozumieć istotę Oscylacji Północnoatlantyckiej, trzeba zdać sobie sprawę z istnienia dwóch znajdujących się nad Atlantykiem ośrodków ciśnienia: niżu islandzkiego i wyżu azorskiego.

  Naukowcy z NOAA na swojej stronie internetowej wyjaśniają, że Oscylację Północnoatlantycką można rozpatrywać za pomocą dwóch indeksów: NAO- (faza ujemna) i NAO+ (faza dodatnia).

  Dodatnia faza NAO poskutkuje łagodną zimą?

  O fazie dodatniej mówi się, gdy wyż azorski jest silniej niż zwykle rozbudowany, a niż islandzki się pogłębia. Wówczas różnica ciśnień między tymi dwoma ośrodkami barycznymi staje się większa niż zazwyczaj. Czym to skutkuje?

  Prędkość wiatrów nad Oceanem Atlantyckim wzrasta, a trasa wędrówki niżów polarnych przesuwa się na północ. Zimą do Europy dociera wtedy więcej wilgotnego i cieplejszego powietrza z zachodu. Dlatego można spodziewać się bardziej mokrej i łagodnej pogody - podobnej do tej, która miała miejsce w tym roku.

  A jeśli nadejdzie NAO-?

  Z kolei w ujemnej fazie NAO słaby jest zarówno niż islandzki, jak i wyż azorski. Między tymi ośrodkami powstaje mniejsza różnica ciśnień. Dlatego też konsekwencje tej sytuacji są odwrotne do fazy dodatniej - mała prędkość wiatru i przesunięty na południe szlak niżów polarnych. W takiej sytuacji zima naszych szerokościach byłaby znacznie bardziej surowa i sucha.

  Jak na razie jest zbyt wcześnie, by jednoznacznie stwierdzić, jaka będzie nadchodząca zima. Warto pamiętać, że do prognoz na tak odległy sezon trzeba podchodzić z dystansem.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Prognoza
  Moze i trzeba podchodzic z dystansem ale jak rok temu mowili, ze zima bedzie w Anglii bardzo mokra i bardzo wietrzna to sie nie mylili. Pizdzilo jak w kieleckiem.
  ~Rychu /2014-08-27 19:19
 • ooo
  co bedzie,to bedzie.trzeba bedzie brac co dadzą,a nie co piszą. pozdro dla wszystkichco lubią zimowe klimaty.
  ~zima /2014-08-27 18:31
 • ciepełko
  Oj, ciepełko mieliśmy we Wrocku!... To była pseudo - zima!!....
  ~andzia /2014-08-27 17:18
 • zima
  wlasnie czytałam na innym forum, że ma byc sucha i mrożna
  ~ewa /2014-08-27 16:23
 • zima
  a dzis mowili w radiu ze amerykanie przepowiedzieli ze bedzie sroga zima w grudniu i styczniu ;)
  ~daniel /2014-08-27 15:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed końcem miesiąca na południu Polski znowu może być aż 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby z zachodu na wschód Polski będzie się przemieszczała zato...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...