Informacje
 • Czeka nas szybki i duży wzrost ciśnienia. Taki zdarza się raz na kilkanaście lat

  19-01-2020 10:15 Taki skok wpłynie na nas negatywnie
  Prognozowane ciśnienie w ciągu kolejnych kilku dni (Ventusky.com) Foto: Shutterstock, Ventusky | Video: Ventusky.com

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że od niedzieli prognozowany jest szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego, a jego najwyższe wartości zostaną osiągnięte w poniedziałek. Miejscami może być nawet około 1050 hektopaskali. Tak wysokie ciśnienie zdarza się w Polsce rzadko - informują synoptycy.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że od niedzieli prognozowany jest szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego (na ogół o 14-16 hektopaskali w ciągu 24 godzin). Najwyższe wartości prognozowane są na poniedziałek. Na Suwalszczyźnie wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza może sięgnąć 1042 hPa, a na południowym zachodzie nawet 1046-1048 hPa, przy czym część modeli prognostycznych zakłada możliwość osiągnięcia wartości 1050 hPa.

  Instytut podaje, że tak wysokie ciśnienie zdarza się raz na kilka-kilkanaście lat, ale nie jest jeszcze rekordowe. W grudniu 1997 roku w Suwałkach odnotowano 1054 hPa i to jest najwyższa wartość w powojennej Polsce.

  Meteopaci, szykujcie się

  "Nie czeka nas oczywiście pogodowa katastrofa, ale tak znaczny wzrost ciśnienia zdecydowanie może wpłynąć na nasze samopoczucie" - czytamy w komunikacie.

  Jak pisze IMGW, w całej Polsce szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, szczególnie na zachodzie Polski.

  "W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia" - informuje IMGW. W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza na południu Polski, "może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie". Według Instytutu u meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • nic z tego
  no i mamy niebo pełen chmur... a ciśnienie jak na codzień, koniec świata jeszcze nie dziś :)
  ~troll /2020-01-20 09:35
 • do tomek
  najpierw była powódź a pół roku później to 1054hPa w Suwałkach...
  ~rl9 /2020-01-20 09:26
 • Smog na całego będzie
  Powietrze dosłownie będzie stało...
  ~Nick /2020-01-19 17:38
 • powódź
  Powódź tysiąclecia miała miejsce przed tym sokiem ciśnienia, w lipcu 1997
  ~Krystyna /2020-01-19 17:36
 • Heliot
  @tomek
  Co ma piernik do wiatraka? Powódź była w lipcu a teraz mamy styczeń, raczej wpływ tego wyżu na pogodę w lipcu jest znikomy.
  Heliothirr /2020-01-19 16:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Victoria z rejonu Morz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...